Akşam 7’den Sonra Yemek Yemeden Zayıflanır Mı?

Akşam 7’den Sonra Yemek Yemeden Zayıflanır Mı?

Çağımızın sağlık göz önüne alındığında en önemli problemlerinden biri obezitedir. Obezite çok çeşitli sağlık sorunlarına yol açar ve insanda kendini çirkin hissettiren duygulara neden olarak öz güven kırılmalarına yol açar. Vücut kitle indeksi normalin üstüne çıktığında zayıflama yolları aranmaya başlanır. Diyette herkesin uzlaştığı konu şeker ve karbonhidratlardan uzak durmak gerektiğidir. Bunun yanında aşağıdaki konuları bilmekte de fayda var.

 Yemek Saatleri

Zayıflamak için bilmeniz gereken şey öğün aralarında en az 4 saat boşluk olması gerektiğidir. Yapılan çalışmalar insülin direncinin artmasına neden olduğu için sık sık yemenin insan sağlığı açısından zararlı olduğunu ortaya koymuştur. Öğünlerimizde lif oranı yüksek besinler tercih ederek 4 saat tok kalmayı sağlayabiliriz. Ağzımıza en son attığımız lokmanın üzerinden 4 saat geçtiğinde vücutta leptin hormonu çalışmaya başlar ve bu hormon sayesinde birikmiş yağlar yanmaya başlar. Bu hormon ne kadar fazla salgılanırsa vücutta biriken yağlar o kadar azalır. Sabah kahvaltısını 8 de yapıp bitiren bir kişi öğle yemeğini en erken 12.30’da, 13.00’de öğle yemeğini bitiren kişi 18.00 de akşam yemeğini bitirmiş olmalıdır. Öğün aralarında bol sıvı tüketmeli ancak ağza tek bir lokma besin girmemelidir.

 En Geç Akşam Yemeği Saati

Leptin hormonunun çalışma düzenini yukarıda bahsedilen gibidir. Akşam yemeği ile sabah öğünü arasında geçen süreleri düşündüğümüzde leptin hormonunun çalışıp yağ yakması için geçen sürenin ne kadar fazla olduğu anlaşılmaktadır. Bu sebepten akşam yemeğini en geç saat 7 de bitirip leptin hormonunun çalışması için ona fırsat verilmelidir ki birikmiş yağlar yanarak insan vücudu sağlıklı kilosuna kendini getirebilsin. Leptin hormonu biz uykudayken gece saat 2 civarı çokça salgılanarak sabah zayıflamış olarak uyanmamızı sağlar. Zayıflamak isteyenler yemek saatlerine dikkat etmelidir.

Cevap Bırakın