Ameliyatla Zayıflamak İçin Yapılması Gerekenler

Ameliyatla Zayıflamak İçin Yapılması Gerekenler- Günümüzde yiyeceklerin genetik yapılarının değiştirilmesi ile insanlarda kilo alımı gözlenmeye başlanmıştır. Çağın hastalığı olarak anılan obezite, basit anlamda aşırı kilolu olmaktır. İnsanlar çeşitli sebepler ile kilo alabilmektedir. Tüketilen yiyecekler, hareketsiz yaşam, şeker hastalığı, çeşitli hastalıklar sebebi ile kullanılan ilaçlar kilo almaya sebeptir. Birçok insan fazla kilolarından diyet ve spor ile kurtulabilirken bazı insanlar bu yöntemler ile kilo verememektedir.

Ameliyatla Zayıflamak İçin Yapılması Gerekenler

Ameliyatla Zayıflamak İçin Yapılması Gerekenler

Ameliyatla Zayıflamak İçin Yapılması Gerekenler

Diyetisyen İle Görüşmek

Son yıllarda popüler hale gelen mide ameliyatları birçok insanın kilo verebilmesini sağlamıştır. Bu ameliyatlar farklı şekillerde yapılabilmektedir. Mideye kelepçe takmak, midenin bir kısmını almak bu yöntemlerden bazılarıdır. Tabi ki kişi, ameliyat olmadan önce mutlaka bir diyetisyen ile görüşmelidir. Çünkü kilo fazlası olan herkes ameliyat olamamaktadır. Öncelikle kişinin beden kitle indeksi, yani boy kilo oranı 35’in üzerinde olmalıdır. Ayrıca kadınlarda bel ölçüsü 88, erkeklerde 102 cm olmalıdır. Bu değerler aşıldığında kişi obezite sınırına gelmiş demektir. Bunların yanı sıra ameliyat olacak kişinin daha önce diyet, spor gibi zayıflamak için belirlenen yöntemleri denemiş ve başarısız olduğunu göstermiş olması gerekmektedir. Kişinin kilo alımı büyük ölçüde yeme bozukluğu sebebiyle olmalıdır.

Ameliyatın Zararları

Tabi her ameliyat bir risk taşıdığı gibi mide ameliyatlarının da belli riskleri ve zararları vardır. Öncelikle 12 yaşından küçük ve 65 yaşından büyük kişilere bu ameliyatlar uygulanamaz. Ayrıca ilaç, alkol ve madde bağımlısı olan insanlar, çeşitli psikolojik problemlere sahip insanlar mide ameliyatları olamamaktadır. Vücut sağlığını koruyabilmek için zayıflamak oldukça önemlidir. Fakat ilk aşamada doğal yollar ile kilo vermeye çalışılmalıdır. Bu yöntemlerin etki etmediği durumlarda ameliyat seçeneği düşünülmelidir. Çünkü mide ameliyatları ölüm riski de taşımaktadır. O nedenle bu kararı verecek kişi, bir diyetisyen ve psikolog ile mutlaka görüşme sağlamalıdır.

Cevap Bırakın