Beyaz Et Kilo Aldırıyor Mu?

Beyaz Et Kilo Aldırıyor Mu?

Diyet listelerinde sıklıkla rastladığımız beyaz et, kalori bakımından oldukça merak ediliyor. Uzmanlar ise zayıflamak isteyenler için beyaz etin önemli olduğunu, ancak dikkat edilmesi bazı noktalar olduğunu vurguluyor.

Beyaz Et Diyet Listelerinde Neden Bulunur?

Beyaz ete diyet listelerinde sık olarak rastlamamızın nedeni, protein bakımından oldukça zengin olmasıdır. Bunun yanı sıra, diğer et gruplarına göre yağ oranı en düşük olan et olarak bilinmektedir. Birçok vitamini de bünyesinde barındırması onu öne çıkaran bir başka özellik oluyor. Bu nedenle tavuk eti, sağlıklı beslenmede önemli bir rol oynamaktadır.

Beyaz Et Kilo Aldırıyor Mu?

Beyaz etin kilo aldırmaması için, onu doğru bir şekilde tüketmemiz gerekmektedir. Genel olarak düşük kalori ve hazım kolaylığı sebebiyle, kilo alımına sebep olmasa da yanlış tüketildiğinde yanlış sonuçlara neden olabilir. Kilo alımına neden olmaması için bazı uyarıları aşağıda belirttik:

Yüksek Ateşte Pişirmeyin

Yüksek ateş kullandığınız zaman, içindeki protein ve vitaminler kaybolacaktır. Bunun yanında hazmı zorlaşacağı için, zayıflama yönünden olumsuz etki yapması beklenebilir.

Tavuk Etinin Derisini tüketmemeye özen gösterin

Yağ oranı oldukça yüksek olan tavuk derisini tükettiğiniz zaman, fazladan 50-100 arası kalori almış olacaksınız. Bu da sağlık açısından zararlıdır. Kilo alımına sebep olmaması için tüketilmesi önerilmiyor.

Kızartma Olarak Kullanmayın

Kızartılmış et, size daha cazip gelebilir, ancak fazladan kalori alımına neden olacaktır. Zayıflamak için diyet listenizde yer alan beyaz eti, haşlama yöntemini kullanarak pişirmenizi öneririz. Haşlayarak tüketme, uzmanlar açısından da daha sağlıklı olarak yorumlanmaktadır.

Yanında Ek Gıdalarla Tüketmekten Kaçının

Kilo almak istemiyorsanız, beyaz eti sade olarak tüketmeye özen göstermelisiniz. Ek olarak yanında alacağınız gıdalar, küçük görünse de yüksek kalorilere neden olabilir. Bunun yerine farklı tercihler yapabilirsiniz. Örneğin, pilav yerine yağ oranı düşük bir salatayla birlikte tüketmek sağlıklı bir seçim olacaktır.

Cevap Bırakın