Bilim İnsanlarının Diyet Sırları Nelerdir?

Bilim İnsanlarının Diyet Sırları Nelerdir?

Obezite çağımızın yaygın hastalıklarından olarak kabul ediliyor artık. Tek başına bir hastalık olmasının yanı sıra beraberinde getirdiği pek çok sorun da tedavi sürecini zorlaştırıyor. Bu nedenle zayıflama ile ilgili pek çok öneri, yenilik ve ya buluş her gün karşımıza çıkıyor.

Öğün Saatleri

Zayıflamak için aç kalmak bilim insanları tarafından önerilmiyor. Bedenimiz belirli aralıklarla (yaklaşık 3 saatte bir) enerjiye ihtiyaç duyuyor. Doğru enerji alındığında beden kendisini güvende hissediyor ve depolama ihtiyacını ortadan kaldırıyor.

Doğru Enerji

Enerjiyi besinlerle aldığımız yakıt olarak tanımlayabiliriz. Zayıflamak isteyenlerin en çok başvurdukları yöntemlerden biri de kalori sayımları. Böylece günlük aldıkları enerji miktarını hesaplamaya çalışıyorlar. Ancak besinlerin sadece kalori miktarlarının bilinmesi zayıflama için yeterli değil. Enerjinin nereden geldiği, dengeli olup olmadığı da önemli. Günlük beslenme programında gerekli olan enerjinin tamamı şekerden karşılanabilir ama bu sağlıklı değildir. Doğru enerji alımı, günlük toplam kalorinin karbonhidratlar, proteinler ve yağlardan orantılı bir şekilde karşılanması demektir.

Düzenli Uyku

Geç kalkmak, güne geç başlamak günlük harcanan enerjiyi azaltıyor. Bilim insanları düzenli uykunun kilo kontrolünde önemli olduğunu söylüyorlar. Vücudumuz için gerekli olan pek çok hormon gece derin uykuda salgılanıyor. Bu vücudun düzenli işleyişi açısından çok önemli. Erken kalkan insanlar gün ışığından daha çok faydalanıyorlar, böylece de daha çok enerji harcaması sağlıyorlar.

Zayıflama yöntemlerinin pek çoğu sağlık açısından oldukça zararlı olabiliyor. Vücudumuz düzeni seviyor. Bilim insanları düzenli öğün saatleri, düzenli uyku ve doğru enerji alımıyla kilo kontrolünü sağlamanın daha sağlıklı olduğunu doğruluyorlar. Bu düzenin oluşturulabilmesi içinse sağlık profesyonellerine danışılmalı. Her bireyin kendine özgü olduğu ve zayıflama programlarının kişiye özel hazırlanması gerektiği unutulmamalı.

 

Cevap Bırakın