Boy Kilo Oranı Nedir?

Boy Kilo Oranı Nedir?

Kimi insanlar kilo almakta sıkıntı yaşarken kimi insanlarda kilo verme konusunda sıkıntılar yaşamaktadırlar. Kilo problemi olan kişiler diyet uygulama yoluna başvururlar. Diyet yapmaya karar veren kişilerin öncelikle kaç kilo alması veya kaç kilo vermesi gerektiğini bilmesi gerekir. Burada devreye ideal kilo hesaplama ve vücut kitle indeksi kavramı ortaya çıkmaktadır. Boy kilo oranı ile kilo problemi olan kişiler zayıflama ya da kilo alma kararı verebilirler.

 VÜCUT KİTLE İNDEKSİ

Boy kilo endeksi olarak bilinen vücut kitle indeksi, kilonun boy uzunluğunun karesine bölünmesiyle hesaplanmaktadır. Vücut kitle indeksi hesaplanırken kilo kg cinsinden ve boy m cinsinden yazılmalıdır. Bu hesapla sonucunda Dünya Sağlık Örgütünün belirlediği aralıklara göre kişiler 5 farklı sınıfa ayrılmaktadır.

 

-18,5 altı çok zayıf

-18,5 – 24,9 arasında kişiler normal kilolu

-25 – 29,9 arasında fazla kilolu

-30 – 40 arasındaki kişiler birinci derece obez

-40 ve üstü kişiler ikinci derece obeziteli kişiler olarak tanımlanmaktadır.

Boy kilo oranı hesaplandıktan sonra kişilerin bu aralıkların altında ya da üstünde kalabilmektedirler. Bu aralıkların altında veya üstünde kalan kişilerin ortak amacı ideal kiloya ulaşabilmektir. Boy kilo oranının hesaplanması sonucunda ideal kilo bulunabilmektedir. İdeal kilosunu bilen bir kişi kaç kilo alması gerektiğini veya kaç kilo vermesi gerektiğini saptamaktadır. Ayrıca boy kilo oranı belirlenerek yapılacak diyetin niteliğini ve süresi belirlenmiş olmaktadır. İkinci derece obez bireylerin daha çok kilo vermesi gerektiği için onlara daha sıkı ve daha uzun bir diyet süreci planlanmaktadır.

Boy kilo oranı öğrenildikten sonra kişiler günlük kalori ihtiyaçlarını da belirleyebilirler. Kalori ihtiyacı belirlendikten sonra diyet ve egzersiz programı hazırlanmaktadır. Zayıf denilen grupta bulunan kişiler ise günlük kalori ihtiyacından daha fazlasını alarak kilo almaları mümkündür.

 

Cevap Bırakın