Canan Karatay Diyetiyle Zayıflanır Mı?

Canan Karatay Diyetiyle Zayıflanır Mı?

Canan Karatay Diyeti İle Zayıflama

Beslenme düzeninin kötüleşmesi sonucu dünyada obezite oranları artıyor ve bunun sonucunda da insanlar zayıflamanın yollarını arıyorlar. Bu konuda insanlara yol gösteren biri de Prof. Dr. Canan Karatay. Söyledikleri ile bilinen bütün tabuları yıkan Karatay, bugüne kadar zayıflamak ile ilgili söylenen birçok sözü çürütüyor.

 Canan Karatay Diyeti ile Nasıl Zayıflanır?

Canan Karatay diyetinde zayıflama için bugüne kadar bilindiği aksine ara öğünler yerine iki ya da üç öğün tüketiliyor. Karatay, ara öğünlerin insülin direncini arttırdığını, vücudun zayıflamak için kullandığı leptin hormonunu salgılayamadığını belirtiyor. Leptin hormonu yemeklerden sonra bir şey tüketilmediği takdirde dört saat sonra ortaya çıkan ve kilo vermemizi sağlayan hormondur. Bu hormonun en çok salgılandığı saat ise gece 02.00 ile 05.00 arasındadır. Bu yüzden Karatay, yatmadan en az dört saat önce hiçbir besinin tüketilmemesi gerektiğini savunmaktadır. Canan Karatay diyetini yapan bir kişinin akşam saat 19.00’dan sonra hiçbir besin tüketmemesi gerekmektedir. Karatay diyeti ile zayıflamak için en fazla üç öğün yemeye, öğünlerin arasında dört ya da beş saat beklemeye ve saat 19.00’dan sonra besin tüketmemeye özen gösterilmelidir.

 Canan Karatay Diyetinde Tüketilmesi Gerekenler ve Tüketilemeyenler

Karatay diyetinde bazı yiyecekler kesin olarak yasaklanmıştır. Yasaklanan gıdalar; ekmek (her türlüsü), şeker ve şekerli her ürün, paket içine girmiş bütün ürünler, makarna, pirinç, patates kızartması ve bütün unlu gıdalardır. Tüketilmesi gerekenler ise, tereyağı, zeytinyağı (soğuk sıkım), bulgur, kuru baklagiller (kuru fasulye, nohut), çiğ kuruyemişler (ceviz, badem, fındık), et(yağları alınmadan), balık, tavuk, yoğurt(mümkünse ev yoğurdu), yumurta (günde en az iki adet tüketilecek) zeytin ve bütün yeşilliklerdir. Meyve ise sadece kahvaltıda ve öğle yemeği için tüketilebilir ve sadece bir meyve yenilebilir. Çünkü meyve içinde yoğun şeker barındırır ve şeker tüketilmesi yasaktır.

Bu gıdalarla beslenilir, öğünlere ve en son yemek saatine dikkat edilirse bu diyet ile zayıflamak mümkündür.

Bir Yanıt Bırakın