Çocuklar İçin Zayıflama Yöntemleri Nelerdir?

Çocuklar İçin Zayıflama Yöntemleri Nelerdir?

Obezite günden güne artış göstermekte, çocukluk çağında da fark edilir derecede artış olmaktadır. Apartmanlarda yaşayan sokaklarda özgürce hareket imkanı olmayan çocukların sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanamamış olması da obezite sorununun artmasında etkendir. Çocuklarda zayıflama yöntemleri yetişkinlere oranla daha hassas bir durumdur. Gelişme çağında olan çocukların kalori ve besin ihtiyacı yetişkinlere oranla farklılık göstermektedir.

 Çocukta Zayıflamayı Sağlamak İçin Neler Yapılmalıdır?

Öncelikle çocuk bir sağlık taramasından geçirilerek, uzmanlar tarafından kilo alma sebepleri belirlenmelidir. Sağlık sorunu nedeniyle kilo alan çocukta tedavi ve uygun diyet yapılarak sorun çözülecektir. Beslenme uzmanları tarafından yapılan diyet programına uymak ve çocukları bu konuda teşvik etmek önemlidir. Sabah kahvaltıları sağlıklı beslenme açısından önemlidir. Bu nedenle uzmanlar çocukların düzenli kahvaltı yapma alışkanlığı edinmelerini önermektedirler. Günümüz koşullarında hazır yemek, özellikle de fast food ürünler kilo alma konusunda rol oynadığından bu tarz ürünler azaltılmalı, sağlıklı atıştırmalıklar hazırlanarak çocukların meyve, sebze, kuru meyveler gibi sağlıklı ve besin değeri yüksek olan ürünleri tüketmeleri sağlanmalıdır. Çocuk hareketsiz bir yaşam sürmemelidir, mümkün olduğunca dışarıda hava alarak hareket etmesi sağlanmalıdır. İmkanlar elverişli ise çocuğun yaşına ve ilgilerine uygun bir sporu yapması da zayıflama ve sağlık açısından önemlidir.

 Zayıflamada Aileye Düşen Görevler

Bugün internet sayesinde bilgiye erişim kolaylaşmıştır. Ebeveynler sağlıklı beslenme konusunda birçok bilgi edinebileceği gibi, sağlıklı ürünlerin hazırlanması ile ilgili fikirler de edinebilirler. Sağlıklı beslenme alışkanlığı bebeklikten itibaren edinilen bir alışkanlıktır. Bu nedenle aile bireyleri öncelikle kendileri sağlıklı beslenerek çocukların bu alışkanlığı edinmesini sağlayabilirler. Kalori açısından sağlıklı ve besin değeri yüksek gıdaların hazırlanma koşulları da önemlidir. Gıdalar uygun koşullarda hazırlanmalı ve cazip bir sunum yapılarak çocukların ilgisi çekilmelidir. Diyeti destekleyecek egzersiz de unutulmamalıdır.

Cevap Bırakın