Daha Fit Görünmek İçin Zayıflamak

Günümüz insanlarının en belirgin sorunlarından bir tanesi de kilo sorunudur. Kilo sorununun başlıca etkenleri teknoloji ve genlerdir. Bazı insanların anneden ve babadan gelen genlerden dolayı kilo almaya daha müsait olurlar. Genelde kilolu olan insanların anneleri ve babaları da kiloludur. Bu sorun sadece genlerle açıklanmaz. Ailesinde kilolu olan insan sayısının çok olması bazı alışkanlıkları da beraberinde getirir. Annesi ve babası kilolu olan bir çocuk küçük yaşta ailesini örnek aldığı için çocukta sürekli ve hızlı bir şekilde yemek yeme alışkanlığı oluşur. Bu durumdan dolayı o çocuk da kilo sorunu oluşur. Kilo sorununun büyük bir kısmı psikolojiktir.

Daha Fit Görünmek İçin Zayıflamak

Daha Fit Görünmek İçin Zayıflamak

Daha Fit Görünmek İçin Zayıflamak

Çocuklar yetiştirilmeye başladıkları andan itibaren psikolojik olarak aileyi örnek aldıkları için az yemek yiyen bir ailede yetişirse zayıf çok yemek yiyen bir ailede yetişirse kilolu olur. Burada bazı genetik sebepler ve sindirim sistemin hızlı veya yavaş çalışıyor olması da etkilidir. Bir kişi çok yemek yer fakat sindirim sistemi hızlı çalışırsa kilo almaz ve daha çabuk yakar. Bazı kişilerde çok yemek yer ve sindirim sistemi yavaş çalışıyorsa daha çabuk kilo alır. Bu noktada genlerin önemi olduğu gibi alışkanlıklarında önemi çok büyüktür. Bizlerin sahip olduğu alışkanlıkların birçoğu çocuk yaşlardayken kazandığımız alışkanlıklardır. Bir kişi çocukken günde altı öğün yemek yer ise yaşamının ileri ki dönemlerinde de bu alışkanlığa devam eder. Burada ailelere çok büyük sorumluluk ve görev düşmektedir.

Giydiğimiz Elbiselerin Yakışması

Kilolu olan bir çok insanın sorunu giydiği elbiselerin yakışmaması dır. Bu sorundan dolayı kilolu olan birçok insan daha fit görünmek ister. Kilolu olup da daha fit görünmek için çeşitli spor salonlarına gidilir ve çeşitli diyetler yapılır. Kilolu olan insanlar bu programlara başlasalar da çoğu zaman yarıda bırakırlar çünkü başarısız olacakları kanısına varırlar. Bu sorununda en büyük etkeni psikolojiktir ve hepsinde olan durum motivasyon eksikliğidir. İnsanlar zayıflamak ister lakin çok kısa sürede ve çok yemek yiyerek zayıflamak ister. Eğer ki bir hedefe ulaşmak istiyorsak bazı şeylerden taviz vermemiz gerekir. Eski alışkanlıklarımızdan olan ana yemeğin haricinde ara öğün yemekleri yememelisiniz. Kilo sorununun birçoğunu ara öğünlerde yenilen ve yatmadan önce yenilen yemekler yapmaktadır. Eğer ki bu alışkanlıkları bıraka bilirseniz daha fit olursunuz ve giydiğiniz elbiseler üstünüze daha çok yakışır.

Daha Fit Olmak İçin Neler Yapılmalı

Eğer ki kiloluysanız ve daha fit görünmek istiyorsanız mutlaka spor yapmalısınız. Sürekli hareket eden beden enerjiye ihtiyaç duyar ve bununla beraber yemiş olduğunuz yiyecekler enerji olarak karşılanır. Bu sorun bir kaç ayda geçmeyebilir. Bazen aylar sürer bazen yıllar lakin burada dirayetli bir şekilde durmak ve motivasyonu kaybetmemek gereklidir. Kilolu olma yalnız görünüşe değil aynı zamanda da sağlığa da zararlıdır. Kalp hastalıkları ve diyabet kilolu olmanın başlıca etkileridir. Yaşam kalitemizi arttırmak ve ailemizle daha verimli bir hayat sürdürmek için fit olmak şarttır.

Kilo Sorunu Ve Uzmanlar

Eğer ki fazla kilo sorununuz varsa ve zayıflamak istiyorsanız öncelikli olarak bir diyetisyenden yardım almalısınız. Bazı durumlarda bu kilo sorunu bir hastalık belirtisi olabilir. Sindirim sisteminde bir rahatsızlık veya herhangi bir sistemde bir rahatsızlık var mı yok mu tespit edilmelidir. Herhangi bir rahatsızlık yok ise uzman hekiminizin size vermiş olduğu programı sürekli olarak kullanmalısınız. Bu oluşturulan programlar bir alışkanlık haline getirilmelidir. Düzenli olarak diyetisyeninize gitmeli ve gelişmenin olup olmadığını öğrenmelisiniz. Bu şekilde düzenli olarak hekime gözükmek düzelmeyi hızlandıracaktır. Hekim seçimi yaparken iyi bir araştırma yapılmalı ve işinin ehli bir hekimden yardım alınmalıdır.

Az Yemek Yemek

Herkes kilo sorununu çok abartıyor olsa da aslında abartılacak o kadar çok büyük bir mesele yoktur. Eğer ki az yemek yerseniz zayıflarsınız bunun kesin çözümü budur. Bedeniniz depo edecek bir besin bulamazsa haliyle daha önce depolamış olduğu besinleri yakacaktır. Burada en önemli mesele nefsinize hâkim olup az yemektir. Bu sorunun kesin çözüm yolu ise çocuklukta başlamış olan yemek alışkanlığını yeniden düzenlemektir. Kilolu olmak sorun değildir alışkanlıklarımızı düzeltmek sorundur. Eğer ki alışkanlıklarını düzeltebilirseniz kilo meselesi de ortadan kalkacaktır ve zayıflama meselesi de çözülecektir.

Cevap Bırakın