Daha İnce Olmak İçin Zayıflamak

Dünyada özellikle teknolojinin gelişmesi ile bu durumun yan etkisi olarak ortaya çıkan bir sorun var. Bu sorun aşırı derecede kilo sorunudur. Özellikle de birinci endüstri devriminden sonra insanlar birçok işini daha kısa zamanda makinelere yaptırmaya başlamıştır.

Daha İnce Olmak İçin Zayıflamak

Makinelerin insanların işini yapmaya başlamasıyla beraber insanlar fazla hareket etmemeye başlamıştır. Hayatı boyunca fazla hareket etmeyen insan sürekli olarak kilo alır. Artık günümüz işlerinin birçoğu masa başındadır. Bu durumun netice olarak kilo almak kaçınılmazdır. Özellikle teknolojinin ve endüstrinin gelişmesiyle beraber yeni ürünler ortaya çıkmıştır. Bu ürünler hazır ve paket gıdalardır. Bu ürünler hem sağlıksız hem de kilo almak için elverişli yiyeceklerdir. Bundan yüzlerce yıl önce insanlar yani atalarımız birçok işi kendileri yaptıkları için zayıflardı. Bu yüzden zayıflamak istiyorsak hareket etmeliyiz. Günümüzde birçok insan bu yüzden daha zayıf görünmek için spor yapmaktadır.

Daha İnce Olmak İçin Zayıflamak

Daha İnce Olmak İçin Zayıflamak

Aşırı Kilolu Olmanın Zararları

Hemen hemen her şişman insanın hayalidir zayıflama konusu ama gerekli olan hassasiyet hiç bir zaman gösterilmez. Kilolu olmanın yan etkileri görünüşle beraber sağlık sorunlarıdır. İnsanın sahip olduğu kemikler bir zaman sonra bu fazla yağları kaldırmakta zorlanır. Damarlarda her bakımdan tıkanmalar oluşur. Her ne yiyorsak yiyelim az ama yeterince yemeliyiz. Fazla kilolu olmak görünüş açısından da sıkıntılıdır. Kilolu olan insanlara her elbise kolay kolay olmaz bu yüzden çoğunluk kendi elbiselerini kendileri diktirmek zorunda kalırlar. Güzel gözükmek isteyen kişi daha zayıf olmak ister. Sağlık açısı ise daha önemli bir konudur yaşam kalitemizi arttırmak için daha zayıf olmalıyız. Kilolu olan insan üşengeç olur. Bu üşengeçlik ailemizle iyi vakitler geçirmemizi engeller. Eğer ki bir çocuğumuz varsa ve top oynamak istiyorsa onunla yeterince top oynayamayız. Fazla ağırlık taşıyan kaslarımız yorulur.

Zayıflamak İçin Yapılması Gereken

Öncelikli olarak zayıflamak istiyor isek bu sorunu kendi kafamızda halletmeliyiz. Yeteri kadar kararlı ve azimli olmalıyız. Kararlı olan insan her şeyi başarır. Eğer ki kararlı olmazsak programları düzenli olarak uygulayamayız ve başarısız olacağımız kanısına varırız. Öncelikli olarak fazla kilomuz varsa daha zayıf olmak için bir program oluşturmalıyız. Bu programı oluşturmadan önce diyetisyene gitmeyi unutmayınız. Gerekli olan program yapıldıktan sonra her gün düzenli olarak spor yapılıp fazladan hareket edilmelidir. Günde sadece üç öğün yemek yiyiniz. Bunlar sabah, öğle ve akşam yemekleridir. Aksam beş veya altı gibi olduğu vakit her hangi bir şey yenmemelidir.

Özellikle de yatarken yemek yememeliyiz. Kendimize her bakımdan örnek alabileceğimiz bir kişi belirlemeliyiz. Kendisine örnek belirleyen bir insan o kişiye benzemek ister ve ona benzemek için çalışır. Burada motivasyon çok önemli bir konudur bir çok insan sürekli diyetlere başlamakta ve bu diyetleri bir hafta sonra bırakmaktadır. İnsanlar bu diyetleri bıraktığı gibi de kilo aldıkları görülmüştür. Programlara başladıktan sonra kesinlikle bırakmamalıyız. Kilolu olan insanın zayıf olabilmesi için ailesi de çok büyük bir etkendir.

Aile bireyleri de gereken desteği kilolu olan kişiye vermelidir. Bu şekilde kilolu olan kişi daha çabuk zayıf hale gelecektir. Bu zayıflama yani daha ince olma meselesi bir kaç ayda olacak iş değildir. Bu mesele bazen aylar bazende yıllar süre bilir. Burada zayıflama durumu kişiden kişiye göre değişir. Bazı insanların genetik durumu gereği altı ayda zayıflar bazı insanlar bir senede zayıflar. Burada kişiler şunu unutmamalıdır. Her ne olursa olursan zayıflar. Bu konuyla ilgili televizyon programlarında birçok yayın vardır. Kilolu olma sorununu yenen birçok insan mevcuttur. Bu insanları kendimize örnek alabiliriz.

Zayıflama Konusunda Motivasyon

Bu konuda en önemli olan şey motivasyondur. Eğer ki motivasyonu sağlarsanız kilo sorununu yenersiniz. Motivasyon eksik olduğu zaman program başlanılıyor fakat devam edilemiyor. Günümüzde ise birçok insanın sorunu haline gelmiştir. Özellikle daha önceden kazanılmış olan bazı alışkanlıklar kolay giderilemiyor. Bu alışkanlıklardan kurtulmak gerekir. Bu soruna örnek olarak bir insan günde beş öğün yemek yiyor ise bu alışkanlık haline gelmiştir ve bu alışkanlık kolay giderilemez. Bu alışkanlıktan kurtulmak için çok çaba harcamak gerekir. Hiç bir şeyin motivasyonumuzu etkilemesine izin vermemeliyiz.

Cevap Bırakın