Diyet Yaparken Kilo Verme Durur Mu?

Diyet Yaparken Kilo Verme Durur Mu?

Diyet yapmak aslında vücudun enerji stoklaması yerine, stoklanmış enerjiden kullanması demektir. Yağlar insan vücudunda yakılmaya hazır beklerken, yakılma olmayıp daha fazla miktarda yağ alımından dolayı kilo alınır. Diyet yaparak her gün kullanılan enerjinin daha da artar, kilo verme işlemi başlar.

 Kilo Verme Süreci

Diyete başlandığında ilk hafta beklenilenden daha fazla miktarda kilo verilirken, ilerleyen haftalar da kilo verilme işlemi durur. Bu durumun sebebi insan vücudunun kilo vermeye nereden başlayacağına karar vermesidir. Eğer diyetle birlikte karın ve basen bölgesine spor takviyesi yapılırsa, kilo verme işlemi burada hızlanır. Spor desteği olmadan kilo verilmeye çalışılırsa, yağ oranı en yüksek bölgeden yağ yakılmasına başlanır. Diyetin ikinci haftasından itibaren verilen kilo miktarı yarıya kadar düşerek, enerji yakımı ilk haftaya oranla azalmaya başlar.

 Kilo Vermenin Oransal Olarak Azalması

İdeal kiloya ulaşılmasında düzenli diyet yapmak önemli rol oynar. İlk haftalar da verilen yüksek kilolar zamanla yerini haftalık olarak aynı veya birbirine yakın miktarlar da azalmaya bırakır. Azalma aynı diyet programın da devam eder, bu durumla karşılaşıldığında kesinlikle uygulanan diyet değiştirilmelidir. Zayıflama amacından uzaklaşmayarak, ısrarla devam edilmelidir.

 Kilo Verme Durduğunda Diyet Değişikliği

Yaz veya kış diyeti ayrımı yaparken, mevsiminde hasat edilip, tüketiciye sunulan ürünler tercih edilmelidir. Protein diyeti tercih edilirken yağ yakımı hızlanmasına rağmen, yakılan yağın yerine kas üretimi başladığı için kilo verme durabilir. Buna benzer durumlar da yağ, ödem ve kas miktarını ölçülüp, ödem miktarını azaltan diyetler tercih edilmelidir. Ödem attırıcı diyetler insan vücudun da yağ yakımı için engel olan fazla su miktarını azaltır. Kilo vermenin durması durumunda diyet değişikliği haricinde kesinlikle spor takviyesi yapılarak vücutta yağ yakımı tekrar başlaması gerekir.

Cevap Bırakın