Diyet Yapmadan Zayıflamak Mümkün Müdür?

Diyet Yapmadan Zayıflamak Mümkün Müdür?  Son yıllarda sağlıksız beslenmeye bağlı olarak ortaya çıkan birçok hastalık mevcuttur. Bu hastalıkların bazıları ölümcül olmakla beraber bazıları ise yaşam kalitesine ciddi zararlar verebiliyor. Ancak kilo almaktan daha çok zarar veren bir diğer unsur diyettir.

Diyet Yapmadan Zayıflamak Mümkün Müdür?

Diyet Yapmadan Zayıflamak

Diyet Yapmadan Zayıflamak Mümkün Müdür

Kontrolsüzce alınan kilolar bir süre sonra insanları günlük yaşamlarında kısıtlamaya başlayınca insanlar bu kilodan nasıl kurtulacaklarını araştırmaya başlıyorlar. Profesyonel yardım almayarak veya alamayarak kendi imkânlarıyla diyet listeleri bulup uygulamaya çalışan insanlar hem sağlıklarından oluyorlar hem de verdikleri miktardaki kiloyu misli ile geri alıyorlar.

Alınan fazla kilolar tekrar sağlıksız ve dengesiz bir diyete girişenler aynı hüsranı defalarca yaşıyorlar. Bu kısır döngü içinde kaybolan insanlar zayıflama uğruna hayattan daha az zevk almaya ve hayatlarını daha içe kapanık yaşamaya başlıyorlar. Diğer insanların bu konuda ki düşüncesiz davranışların da bu zorlu süreçte pek bir katkısı olmuyor. Aksine süreci daha da çıkmaza sokuyorlar.

Diyetsiz Zayıflama

Sağlıklı bir kilo verme süreci adına bir profesyonelden yardım almak daha etkili olacaktır. Ancak böyle bir imkân yok ise sağlıksız ve bünyenize bir diyetle de bir sonuç elde edemeyeceğinizi bilmelisiniz. Ayrıca diyetle zayıflamak kanun değildir. Diyetsiz de sağlıklı ve fit bir vücuda kavuşabilirsiniz. Sadece hayatınız da bazı rutinleri değiştirmelisiniz. Böylece kalıcı kilo kaybı ve daha sonrasında istediğiniz kiloda kalmak daha kolay hale gelir. Değiştirmeniz gereken belli başlı alışkanlıklar olacaktır. Daha sonra ise bu alışkanlıkları hayatınıza adapte etmek gerekiyor.

Değiştirilmesi Gereken Yemek Alışkanlıkları

İlk olarak yeme alışkanlıklarınızı değiştirmelisiniz. Büyük porsiyonlar azaltılmalıdır. Yemeklerin hayatı devam ettirebilmek için yenmesi gerektiği düşünülmelidir. Can sıkıntısı için kenara konulan sürekli hayatımızın merkezinde olan atıştırmalık hazır gıdaların yerine kuru meyve, taze meyve veya kuru yemiş gibi atıştırmalıklar gelmelidir. Strese bağlı yeme bozuklukları için yanınıza meyve veya kuru yemiş alarak o anki sinirsel açlığı yatıştırabilirsiniz. Un, şeker ve tuz üçlüsünden uzak durulmalıdır.

Hatta eğer yapabiliyorsanız hayatınızdan tamamen çıkartmalısınız. Çok fazla tüketilen kahve, çay ve benzeri kafeinli içecekler yerine yeşil çay, rezene, papatya ve benzeri bitki çayları içerek vücudunuza iyi davranmaya başlayabilirsiniz. Yemeklerdeki yağ oranında azaltma yapılmalıdır. Yemeklerde kızartma yerine haşlama veya fırınlama tercih edilebilir. Akşam belli bir saatten sonra vücudunuz ve metabolizma hızınız yavaşlayacağından yemek yemeyi kesmeniz sağlıklı olacaktır.

Gece atıştırmalıkları vücudun en yavaş olduğu döneme denk geleceği için vücutta ki yağlanmayı arttırır. Bu yüzden gece bir kâse yoğurt gibi besinlerle midenizi bastırmanız iyi olur. Gün içinde tüketilen bol miktarda su metabolizma hızında artış sağlayacaktır. Ayrıca yemek yeme süresi de etkilidir. Hızlı yemek yenmesi durumunda yeterince çiğnenmeyen yiyecekler günün ilerleyen saatlerinde mide çok fazla yoracaktır. Yiyeceği mümkün olduğunca fazla çiğneyerek midenize yardımcı olmuş olursunuz. Böylece mideniz daha kolay sindirecektir.

Değiştirilmesi Gereken Günlük Alışkanlıklar

Yeme alışkanlıkları konusunda kendinizi daha iyi kontrol etmeye başladıktan sonra geriye günlük alışkanlıklar kalmaktadır. Bunlara aslında standart günlük rutinlerimiz de diyebiliriz. Gece yattığınız saat ve sabah kalktığınız saat gibi alışkanlıklar düzeltilmezse bünyeniz dengesiz kalmaya devam edecektir. Örneğin gece en geç 12 civarı uyuyup sabahta en geç 8 gibi kalkarsanız ve bunu alışkanlık haline getirirseniz. Bünyeniz düzenli bir tempoda kendisini eğitecektir.

Gün içinde ki koşuşturmanıza ekleyeceğiniz hafif tempolu yürüyüşler gün içindeki spor ihtiyacınızı yerine getirmekte yeterli olacaktır. Kas oranınız da ki artışlarda kilo kontrolü ve kilo kaybı açısından önemlidir. Kaslarınızın yoğunluğuna bağlı olarak vücudunuz daha fazla enerji için daha fazla yağ tüketecektir. Bu durumda kas geliştirici bir spor rutini edinebilir ve bunu hayatınızın içerisine yayabilirsiniz. Oturarak çalışıyorsanız eve gelip giderken yapacağınız yürüyüşlerde nispeten etkili olacaktır. Ya da mesai bitiminde bir spor salonuna geçerek 1 saatlik bir egzersizle sporu günlük yaşamınıza adapte edebilirsiniz.

İradenin Katkısı

Bu süreç biraz zorlu olacaktır. Lakin bu sürenin sonunda sizlerde göreceksiniz ki geçmiş zamanda yaptığınız bazı değişiklikler sağlıklı bir vücut için yaptığınız yatırımlardır. Bu süreci kolay atlatabilmek adına güçlü bir iradenin gücü yadsınamayacak kadar fazladır. Güçlü bir irade ile hayatınızı temelinden değiştirip geleceğinizi daha sağlıklı inşa edebilirsiniz.

Cevap Bırakın