Doğum Sonrası Kiloları Nasıl Verilir?

Doğum Sonrası Kiloları Nasıl Verilir?

Anne adaylarının kilo korkusu hamilelikle birlikte başlar ve nasıl kilo verecekleri hakkında endişe duyarlar. Doğumdan sonra birçok kadın bilinçsiz diyet uygulayarak hem anne sütünden hem de sağlığından olabilir bu yüzden diyet yapmanız kesinlikle önerilmez. Acele etmemekle birlikte ilk 6 hafta kesinlikle vücudunuza doğum stresini atabilmesi için zaman tanımanız gerekmektedir. Sağlıklı bir şekilde zayıflama elde etmek istiyorsanız ilk önceliği doğru beslenmeye verin, bol bol egzersiz yapın, günde en az 3 litre su için ve diyetlerden uzak durun.

 Emzirmek Kilo Vermenize Yardımcı Olur

Kulağa tuhaf gelebilir fakat emzirmek gerçekten de kilo kaybına ve günde 500 kalori yakmaya yardımcı olur. Emzirmek ayni zamanda rahimin de kendini tekrardan toparlamasına ve göbeğinizin inmesine destek sağlar. Bol bol su için ve bebeğinizi sık sık emzirin.

 Doğum Sonrası Sağlıklı Beslenme Nasıl Olur?

Bebeğinizi emzirseniz de emzirmeseniz de doğru beslenme şart. Kahvaltı için kendinize zaman ayırmalı ve yediğiniz porsiyonlara dikkat etmelisiniz. Yağlı yiyeceklerden, abur cuburdan ve hazır gıdadan uzak durmalısınız. Günde en az 5 kere meyve ve sebze tüketmeye çalışarak sağlıklı kilo kaybına destek olursunuz. Eğer kalori hesaplamayı isterseniz emziren bir annenin günlük kalori ihtiyacı yaklaşık 2000 kaloridir.

 Düzenli Egzersiz Yaparak Kilo Vermek

Kilo kaybını desteklemek için günde en az 10 dakika egzersiz yapmanız size daha çabuk kilo verdirir. Normal doğum yaptıysanız vücudunuz kendini daha çabuk toparladığı için egzersizleri de daha rahat yapabilirsiniz, fakat sezaryen ile doğum yaptıysanız dikişlerinize dikkat etmeniz ve vücudunuzu fazla zorlamamanız gerekir. Bunun için hafif esneme egzersizleri, belinizi kuvvetlendirecek egzersizler ve bol bol yürüyüş yapmanız tavsiye edilir. Soğuk havalarda ev işleri yaparak ve evin içinde sürekli hareket ederek de zayıflayabilirsiniz.

Cevap Bırakın