Egzersiz Hangi Saatlerde Yapılır?

Egzersiz Hangi Saatlerde Yapılır? Sağlıklı bir yaşam için egzersiz ve spor yapmak önemli bir aktivitedir. Çoğu insan spor yapmak ister, yaz ayları yaklaştığında bu istek daha da artar. Kilolardan kurtulmak, yağları eritmek ve yaza fit girmeyi kim istemez ki. Bazıları bu isteğini gerçekleştirmeye başlar fakat çoğunlukla az bir kısmı devam eder ve sporu hayatına ikame edebilir.

Egzersiz Hangi Saatlerde Yapılır?

Egzersiz Hangi Saatlerde Yapılır?

Egzersiz Hangi Saatlerde Yapılır?

Bunun birçok sebebi var; yanlış zamanda yapmak, gelişi güzel yapmak, zararlı boyutlarda yapmak, yapmak için yapmak yani amacını belirlememiş olmak, yoğun gündelik yaşamı planlamayıp zaman ayıramamak ve en önemlisi öz denetim yani irade zayıflığı. Egzersiz ve spor için yaygın olarak kabul görmüş olan sabah vakti spor yapmak çoğu insan için sporu unutmak demek. Sabah saatinde 5 dk. Daha uyumak için kahvaltı yapmaktan bile vazgeçenleri o saatte sıcak yatağından egzersiz yapmaya kaldırmak imkansızdır. Bir de buna ulaşım ve işe yetişme telaşı eklenince egzersiz yapmak, yapılacaklar listesinde iyice silinmiş oluyor.

Zamanı Nasıl Belirlemeliyiz?

Herkes için ortak bir saat olduğunu söylemek, ille de şu saatlerde yapılmalı demek çok doğru bir yaklaşım olmaz. Çalışma hayatı, gündelik işler ve her insan farklı olduğu için en ideal olan kişinin kendi durumuna göre zaman belirlemesidir. Unutulmamalıdır ki spor ve egzersiz zamanı için sağlık durumumuzu da göz önünde bulundurmalıyız. Hangi zamanda yapmaktan daha önemli olan doğru şekilde yapmak ve egzersizi hayatında sürekli hala getirmek. Bununla birlikte beslenmemize dikkat etmektir.

Egzersiz Yapma Zamanı ve Etkileri

Günün her saatinde egzersiz yapmak mümkün ve faydalıdır. Sabah saatinin tercih edilmesi vücudun uyanması ve güne zinde başlamak gibi avantajları varken; akşam saatlerinde egzersiz yapmak ise günün yorgunluğunu ve stresini atmaya yardımcı olur. Fakat kaslar gün içinde yorulduğundan akşam sporunda vücuda aşırı yüklenilmemelidir, bu hususa dikkat edilmelidir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Egzersize başlamadan üç saat önce yemeğimizi yemiş olmalıyız. Egzersiz sonrası ise vücut protein ve karbonhidrat depolarını tüketmesinden dolayı yemek yememizde bir sakınca yoktur, fakat aşırı yoğun ve ağır besinlere dikkat etmeliyiz. Yeteri kadar su içmeyi asla ihmal etmemeliyiz.

Cevap Bırakın