Genel Zayıflama Prensipleri Ve Uygulanması

Erkek ya da kadın genel olarak herkes hayatın belli bir döneminde ya da birden fazla döneminde kilolarından şikâyetçi olur. Bazı insanlar yaptıkları değişimler fiziksel aktiviteler doğrultusunda kilolarından kurtulup sağlıklı bir yaşamı prensip haline getirirken bazıları da istedikleri kiloyu veremez, ya da kilo verdikten sonra sağlıklı yaşam düzenini koruyamadığı için kilo kontrolünde başarısız olur ve geri alır. Zayıflama bazen gözde çok büyürken çevremizde bazı insanların hayatlarındaki ufak değişimlerle sağlıklı vücut ve kilosuna ulaştığını görürüz.

Genel Zayıflama Prensipleri Ve Uygulanması

Genel Zayıflama Prensipleri Ve Uygulanması

Genel Zayıflama Prensipleri Ve Uygulanması

Kolay ve Küçük Prensip Değişimleriyle Zayıflama

Yemekleri ya da diyet listelerini oluşturmadan önce çok köklü değişiklikler yapmaktan kaçınılmalıdır. Uygulama her zaman aşama aşama ve yavaş değişimlerle yapılmalıdır. Birden gerçekleşen köklü değişimlere uyamamak ve aksamalar olması sonucunda bir umutsuzluk oluşup iradeyi sarsabilir.

Günlük Rutin Belirlemek Nasıl Kilo Vermeye Yardımcı Olur?

Genel hayat düzeni değişimlerinden bahsedecek olursak ilk olarak uyku düzenimize ve yatış kalkış saatlerimize çeki düzen vermemiz gerekmektedir. Az uyumak vücutta yorgunluğa sebep olup aşırı enerji verici yiyeceklere ve sık yemek yemeye yönlendirebildiğinden her zaman ideal olan 7 – 8 saat uyumak önemlidir. Diğer bir düzen değişimi öğünleri atlamamaktır. Öğünlerin atlanmaması bir öğüne daha da aç oturmamakla ilgilidir. Özellikle kahvaltı öğününün atlanmaması gerekmektedir. Bunlar doğrultusunda öğün saatlerimiz ve yatış kalkış saati belirlemeleri sonucunda oluşan rutin sağlıklı bir hayatın başlangıcını sağlar ve metabolizmayı ve vücudu tamamen düzenlemeye yarar.

Öğünlerde ne gibi değişiklikler yapılabilir?

Öğünlerde yapılması gereken değişiklere bakacak olursak porsiyonların abartıya kaçılmadan alınması önemlidir ve porsiyonları yavaş tüketmek ağızdaki sindirimi tam anlamıyla yaptığımız için sindirim sistemimize de yararlıdır. Yemeklerin yendiği ortam da porsiyon miktarının artmasında etkilidir. Yemeği loş bir ortamda yemek ya da loş bir ortamda televizyon karşısında tüketmek doyup doymadığımızı fark edemememize yol açar. Bu yüzden sağlıklı bir yemek düzeni için aydınlık ve televizyonun dikkati kendine çekmediği bir ortam kullanılmalıdır. Ana öğünleri düzenli yedikten sonra ara öğünleri yararlı bir şekilde kullanmak gerekmektedir.

Eğer ara öğün kullanılmazsa kan şekerinin düzenlenmemesi sonucunda öğünler arası görülen açlık vücudun yağ depolamasına ya da metabolizmasını düşürmesine neden olur. Bu da sonuçta kilo vermek yerine almakla sonuçlanır. Öğünlerinizde fazla yiyip yemediğinizin kontrolünü diyet listesine uyarak değil de başka yollarla da yapmak mümkündür. Yediklerinizi yazmak gün içinde yapabileceğiniz fazla doyma ya da protein karbonhidrat yağ dengesini bozma gibi hataları size gösterebilmektedir.

Günümüz Problemi Stresin Kilo Almadaki Etkisi Nedir?

Bir diğer günümüz sorunu stres de kilo almakta büyük etkendir. İş hayatı ya da sıkıntılar sonucunda oluşan stres tüm hastalıklarda olduğu gibi obezite ve şişmanlıkta da önemli bir etken olmaktadır. Stresin vücuda yaptığı etkiler bilim insanları tarafından araştırılmaya devam etmekte ve çoğu hastalıkla ilişkilendirilmektedir. Kilo vermek için stresi kontrol altında tutmak ve yenmek gerekir. Bilimsel araştırmalar sonucu sürekli stres altında kalmak vücudun daha fazla yağ depolamasına neden olmaktadır. Aynı zamanda strese sahip bireylerde iştah açılmasına bağlı olarak da kilo alma görülür. Psikolojik dengenin de etkili olduğunu ve bu konuyla ilgili olabileceğini ekleyebiliriz. Stres sonucu görülen depresyonun etkileri de kilo almaya neden olur. Bu yüzden ruhen psikolojik denge halini sürdürmek ve yapılan eylemlerden motive olmak zayıflama konusunda önemli değişimlerden biri olmaktadır.

Zayıflama Konusunda Yardımcı Olarak Nitelendirilen Besinler

Diyet ya da light olarak nitelendirilen yiyecekler uygun ve cazip gözükse de tüketmemek gerekmektedir. Çünkü şeker kullanmamaları tatlandırıcı içerdiğini gösterir ve sağlığa zararlıdır ve bunlardan kaçınmak gerekir.

Su belki de zayıflamak için en gerekli besindir. Su tüm hücrelerin yapısında bulunarak tüm metabolik aktivitelerin yürütülmesinde ve enzimlerin çalışmasında etkilidir. Bu yüzden günde en az 2 litre tüketmek vücut dengemizin düzenlenmesi ve korunmasında büyük rol oynar. Suyun içine aynı zamanda kabuk tarçın, ananas parçaları ve ananasın ortasındaki kabuk, maydanoz ve limonla vücudunuzun detoks yapmasını, ödemden ve toksinlerden kurtulmasını sağlayabilirsiniz. Antioksidan alımı zayıflama konusunda önemlidir. Kuru erik, yaban mersini gibi bol antioksidanlı ürünleri ara öğünlerde tüketebilirsiniz.

Sindiriminize yardımcı olan yeşil elma, lifli besinler ve tahıllar, kefir ve yoğurt tüketmek sindirim sisteminizi düzenlerken aynı zamanda da zayıflamanıza yardımcı olur.

Cevap Bırakın