Göbek Bölgesi Neden Yağlanır? Bu Yağlar Nasıl Yok Edilir?

Göbek Bölgesi Neden Yağlanır? Bu Yağlar Nasıl Yok Edilir?

  Göbek ve bel bölgesindeki yağlanma, zayıflamak isteyen herkesin en büyük korkulu rüyasıdır. Göbek bölgesinde yağlanmanın birçok sebebi olsa da insülin direncindeki dengesizlikler, stres menopoz ve hareketsizlik en yaygın etmenlerdendirler.

Şüphesiz ki göbekteki yağlanmanın en önemli sebebi aşırı derecede karbonhidrat, yağ, şeker ve alkol tüketimidir. Karbonhidrat, hamur işleri ve makarna, patates gibi gıdalarda bulunan, gereğinden fazla tüketildiğinde vücudun öncelikli olarak depoladığı bir besindir. Bunun yanında bu besinlerin aşırı tüketimi göbekte yağlanma dışında diyabet, insülin direnci, cushing ve kortizol fazlalığı gibi rahatsızlıklara da davetiye çıkarabilmektedir.

​  Bazen ne kadar dengeli ve sağlıklı beslenilirse beslenilsin, göbekte yağlanma görülebilmektedir. Bunun başlıca sebebi hareketsizliktir. Uzmanlara göre ortalama bir insan, yaşam kalitesini sürdürmek ve sağlıklı kalmak adına günde yaklaşık 8000 ila 10000 adım atmak durumundadır. Günümüzde, göbek çevresinde yağlanma ve bununla alakalı çeşitli rahatsızlıklar, genellikle büyük şehirlerde ve masa başı çalışanlar gibi günlerinin çoğunu fazla hareket etmeden sürdüren kitlelerde görülmektedir.

Bazı durumlarda stres ve depresyon, yeme bozukluklarına sebebiyet vererek dolaylı yoldan yağlanmaya etmen olabilirler. 30 yaşından sonra, genellikle metabolizmanın yavaşlamasıyla özellikle erkeklerde göbekte yağlanma baş gösterebilir.

Göbek Bölgesindeki Yağlardan Kurtulma

Bu etmenlerin üstesinden gelmek adına, diyetisyen kontrolünde sağlıklı beslenmek, metabolizmayı hızlandırmak için düzenli ve disiplinli spor alışkanlığı edinmek son derece etkilidir. Yürüyüş, bisiklet sürmek ve yüzmek gibi aktiviteler, yağ yakma konusunda oldukça etkin rol üstlenmektedirler.

Bilinçli Beslenme ve Spor İle Göbek Yağlarından Kurtulabilirsiniz

Özetle göbekte yağlanma, birçok sebebi olsa da bilinçli beslenme alışkanlıkları edinerek ve düzenli spor yaparak üstesinden gelinebilecek bir problemdir. Zayıflama ve sağlıklı bir yaşama kavuşmanın yanında günlük faaliyetlerin getirdiği stresten arınmak adına spor ve sağlıklı beslenmeyi bir prensip ve yaşam tarzı haline getirmek, hayat kurtarıcı bir karar olacaktır.

Cevap Bırakın