Güzel Bir Kalça İçin Doğru Egzersizler Nelerdir?

Güzel Bir Kalça İçin Doğru Egzersizler Nelerdir?

Vücuda estetik bir görünüm veren bölgelerden biri şüphesiz kalça bölgesidir. Sıkı ve güzel görünen kalçalar, insan anatomisinin sahip olduğu mükemmel orantıyı yakalama konusunda vücuda çok büyük katkı sağlar. Bu güzel görüntüyü elde etmek, temel ve basit bir takım egzersizlerle mümkün olmaktadır.

Egzersizlerin Temel Mantığı Nedir?

Bütün kas grupları için geçerli olan mantık, kalça kasları için de geçerlidir. Amaç, kasları yormak ve bu sayede gelişimine katkı sağlamaktır. Bunu yapmanın temel kuralı da, çalıştırmak istediğimiz kas grubunu zorlayıcı nitelikte ve mümkün mertebe sert egzersizleri tercih etmektir. Kas hücreleri ancak bu şiddetteki etkilere karşı tepki vermektedirler.

 

Pilates gibi bir takım hafif egzersiz çeşitleri, sanılanın aksine verimlilik konusunda gerçekten çok geri planda kalan egzersiz çeşitleridir. Özellikle bu yanlış metotları bayanlar fazlasıyla uygulamaktadır ve birçoğu verim alamamaktadır. Hangi kas grubu olursa olsun, yapılan egzersizin belirli bir cinsiyete hitap ettiği düşüncesi çok büyük bir yanlıştır. Dolayısıyla, gelişim sağlamak için spor salonlarında yapılan ağırlık çalışmalarını kadınlar da tıpkı erkekler gibi kullanmalıdır. Çünkü vücuttaki kasları geliştirmenin tek ve yegane yolu budur. Güzel kalça kasları için de aynı yöntemler kullanılmalıdır.

Hangi Egzersizler Tercih Edilmelidir?

Hangi egzersizlerin yapılması gerektiği konusunda onlarca çeşit metot ve hareket saymak mümkündür. Ama bununla birlikte, kalça kasının mekanik çalışma prensibi iyi anlaşılırsa, bu konuda yapılacak olan en faydalı egzersizlerin gayet temel ve basit egzersizler olduğu anlaşılacaktır.

Kalça kasının temel vazifesi oturma, kalkma, yürüme ve koşma eylemlerini sağlamaktır. Dolayısıyla bu hareketler doğrudan kalça kasına etki eden hareketlerdir. Seçilmesi gereken egzersizlerin de temel mantığı bu olmalıdır. Bu bağlamda düşünülecek olursa, seçilmesi gereken en temel egzersizler Squat egzersizleridir. Bu egzersizlerin temel mantığı, belirli bir yük ve direnç altında oturup kalkmaya çalışmak olduğu için, kalça kaslarının mümkün olan en doğru ve en şiddetli derecede çalışmasını sağlayacaktır. Bu egzersizlerle sadece kalçalar değil, başta bacak ve karın bölgesi olmak üzere vücudun hemen hemen bütün bölgeleri çalışacaktır. Bulgarian Squat dediğimiz egzersizde ise, iki bacak aynı anda kullanılmaz ve bunun yerine her bacak teker teker çalıştırılır. Normal squat hareketinden tek farkı budur. Bu da, kalçalara ve bacaklara daha iyi konsantre olunmasını sağlar.

Kalçanın oturma ve kalkma vazifelerine dayanan egzersizlerin ardından, koşma görevine dayanan egzersizler yapmak en mükemmel sonuca ulaşmaya katkı sağlayacaktır. Belli bir tempoda yapılan standart fakat zorlayıcı ve tatmin edici koşular bu konuda işe yarayacak egzersizlerdir. Bununla birlikte bir direnç altında koşmak, kalçaya daha fazla yük ve stres uygulayacaktır. Söz konusu direnç, örneğin bir el arabası ya da bisikleti çekerek koşmaya çalışmak şeklinde sağlanabilir.

Yapılan bu egzersizlerin temel mantığı, kalça kaslarını görevleri doğrultusunda çalıştırmaktır. Bu hareketlerin düzenli ve düzgün yapılması ile çok geçmeden gözle görülür sonuçlar elde edilecektir.

 

Cevap Bırakın