Hindi Eti Kilo Aldırıyor Mu? Kalp ve Damar Sağlığı Açısından Faydaları?

Hindi Eti Kilo Aldırıyor Mu?

            Zayıflamak isteyen her insan öncelikle yediği besinlere dikkat etmesi gerekmektedir. Bu kapsamda hindi eti gerek besin değerinin yüksek olması gerekse gerekse de yağ ve kolesterol değerinin düşük olması sebebiyle çoğu kişi tarafından tercih edilmektedir. Önceleri yılbaşına özgü olan hindi eti son zamanlarda çoğu market raflarında sıkça görülmektedir. Tat olarak tavuk etine benzemesine rağmen yağ ve kolesterol oranı daha düşüktür.

Kalp ve Damar Sağlığı Açısından:

Hindi eti B1,B2,B3 ve B12 açısından zengindir. Özellikle niasin içermesi sebebiyle kalp damar rahatsızlıklarının tedavisinde sıkça kullanılmaktadır. Ayrıca folik asit içermesi sebebiyle hamile bayanlar içinde büyük faydaları mevcuttur. B12 vitamini içermesi sayesinde hücre gelişimini sağlar ve kansızlığı önler. İçindeki sodyum oranının düşük olması nedeniyle diyet listelerinde sıkça görülmektedir.

Antioksidan maddesin dolayı yaşlanmayı geciktirir. İçinde bulunan selenyum maddesi sayesinde bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Aminoasitgillerden olan triptofan açısından zengindir. Bu hormon melatonin (mutluluk hormonu) ve seratonin (uyku hormonu) hormonlarının salgılanmasına yardımcı olur. Bu özelliği sayesinde hindi eti rahatlama ve uykuya yardımcı olur.

Ayrıca kırmızı ete kıyasla lif yapısının kısalığı bağ dokusunun az olması sebebi ile gerek pişirilmesi gerekse sindirimi daha kolay bir besin maddesidir. Et ya da tavuk etinin kullanıldığı tüm yemeklerde kullanılabilmektedir. Kırmızı etlerde hayvanların vücut yağları liflerin arasına dağılmıştır. Hindi etinde ise bu yağ deri altında birikmiş vaziyettedir. Bu yüzden diyet yapıp zayıflamak isteyenler tavuk ya da hindi etini pişirmeden önce derilerini mutlaka almalıdırlar.

Nasıl Pişirilmeli ?

Etin yumuşaklığını sağlamak için çeşitli baharatların yanında taze otlar, soğan suyu; asitli olarak yoğurt suyu, sirke, limon suyu ve birazda zeytinyağı kullanılarak marine edilmelidir. Dikkat edilmesi gereken diğer bir husus pişirilirken soğuk su kullanılması eti sertleştirecektir.

Cevap Bırakın