Hızlı Kilo Verdiren Diyetler İşe Yarar Mı?

Hızlı Kilo Verdiren Diyetler İşe Yarar Mı?

Kilo verme problemi yaşayan hemen her insan, dışarıdan aldığı tepkiler ve toplumun dayattığı güzellik algısı yüzünden hayatının merkezine bu konuyu koyar. Kilo vermeyi takıntı haline getiren insanlar sağlıklı olup olmadığına bakmadan bir an önce kilolarından kurtulmak için gördüğü kısa sürede kilo verdiren diyetleri uygulamaya kalkışır. Ancak bu hızlı diyetler, kalıcı bir şekilde kilo verdirmediği gibi birçok sağlık problemine de yol açmaktadır.

Hızlı Kilo Verdiren Diyetler Neden Sağlıksız?

Bir haftada 3-4 kilo vereyim mantığıyla yola çıkıp günde 500 kalori alarak uygulanan diyetler, zayıflamak için doğru bir yöntem değildir. Böyle bir diyet uygulayan insan birkaç gün içerisinde halsizlik problemiyle karşılaşacak ve artık gündelik işlerini bile yapamayacak hale gelecektir. Bu sağlıksız beslenme hali uzun sürerse eğer, bağışıklık sistemi zayıflayacak ve bunu takip eden kalp rahatsızlıkları da dahil bir çok sağlık sorunu ile karşılaşılacaktır.

Hızlı Kilo Verdiren Diyetler Bırakılınca Verilen Kilolar Tekrar Alınır Mı?

Az kalori alarak yapılan şok diyetler bir süre sonra vücudun metabolizma hızını yavaşlatır ve böylece kilo verme işlemi bir süre sonra, alınan kalori miktarı azaltılsa bile yavaşlar. Bunun sebebi Vücudun artık daha az enerjiye ihtiyaç duymasıdır. Normal yemek yeme düzenine tekrar geçilse bile bu durum uzun bir süre yine böyle devam eder. Şok diyet yaparak zayıflama sonrasında, verilen kilolar bu yüzden fazlasıyla geri alınır. Önceden uygulanıp, kilo aldırmayan diyetler şok diyet yapılarak yavaşlayan metabolizma yüzünden artık kilo aldırmaya başlar.

Obezite tedavisinde hastalara günlük 600 kalori aldıran doktorlar, hastalarını yakından takip ederek, gerekli vitamin ve mineral alımını da kontrol etmektedirler. Bu nedenle bu derece düşük kalorili diyetlerin, doktor kontrolü dışında yapılması son derece sağlıksızdır. Kilo vermek için öncelikle sabırlı olmak gerekir. Düzgün bir beslenme programı ve spor ile, sabırlı olunduğu takdirde mutlaka istenen sonuca ulaşılabilir.

Cevap Bırakın