İntermittent Fasting Nasıl Yapılır?

İntermittent Fasting Nasıl Yapılır?

Kadın olsun erkek olsun azımsanmayacak kadar insanın sorunudur fazla kilolar. Kimimizin denemediği yol kalmamıştır zayıflamak için. Pazartesi günü başlayıp Salı günü biten diyetler, kayıt olunup gidilmeyen spor salonları, bir hevesle girilen türlü türlü yollar…

Şimdi bahsedeceğim beslenme tarzını uyguladıktan sonra bana bir teşekkür yollayacağınıza eminim. Ve bu konuda diğerleri gibi ben de çok iddialıyım. Bahsettiğim şey Intermittent Fasting (IF). Yani Aralıklı Oruç. Oruç kelimesine takılmayın, dini bir anlam ihtiva etmiyor burada.

İntermittent Fasting Nasıl Yapılır?

Öncelikle şunu söyleyeyim, bu bir diyet değil. Bu bir yaşam biçimi. 1 ay yapıp bırakmalık bir şey değil yani. Burada “yediklerinizi” değil, “yediğiniz vakitleri” değiştiriyorsunuz.

Bu beslenme düzeninin bir kaç çeşidi var, kısaca özetlemek gerekirse, günün 20 saatini (uyku dahil) hiç kalori almadan geçirip, kalan 4 saatlik aralıkta yemek yiyorsunuz. Ne yediğiniz önemli değil, kalori sayımı yapmaya gerek yok. Elbette ki yemek yediğiniz bu kısa aralıkta da karbonhidrat ve şeker bakımından düşük besinleri tercih ederseniz çok daha hızlı bir şekilde kilo vermiş olacaksınız. Ama dikkat etmeseniz bile kısa bir aralıkta yediğiniz için ister istemez -tüm gün yemeye göre- daha az kalori almış olacaksınız. Bu 4 saatlik aralığı 6 saate çıkarabilirsiniz ya da 2 saate indirebilirsiniz. Yani 18 saat oruç-6 saat yemek. Ya da 22 saat oruç-2 saat yemek. Yeme aralığınızın hangi saatte olacağı tamamen size kalmış bir şey. ister sabah, ister akşam. Ama bir gün sabah bir gün akşam yemek yerine, her gün aynı saatte yemek, alışması daha kolay bir yöntem olacaktır.

Bu arada oruçlu olduğunuz aralıkta kalorisiz olmak kaydıyla her türlü içeceği tüketebilirsiniz.

Bir başka Aralıklı Oruç çeşidi de haftanın iki gününü tamamen oruçlu geçirip, geri kalan 5 günü normal beslenmeye devam etme şeklinde.

Peki bu beslenme tarzından vücudunuz nasıl etkilenecek? En başta aç kaldığınız aralıkta vücudunuzun yağ yakması daha kolay olacak, inanması zor gelebilir ama açken işinize-dersinize daha iyi odaklanacaksınız, yani konsantrasyonunuz yüksek olacak.

Bu beslenme tarzına alışana kadar belki bir kaç gün sıkıntı çekebilirsiniz, ama merak etmeyin, vücudunuz buna alışabilir. Ne dersiniz? Bence denemeye değer!

Cevap Bırakın