İradenin Zayıflamaya Getirdiği Zorluk

 İnsanlar, teknolojiyi hayatın her alanında yaşamı daha da kolaylaştırmış olduğu için yaygın bir şekilde kullanırlar. Bugün evlerde; mutfak aletleri, çamaşır ve bulaşık makineleri kullanılması, dışarıda; yürüyen merdivenler, araç kullanılması gibi örnekler insanlara teknolojiyi kullanarak bedenlerini fazla yormadan vakit tasarrufu sağlamışlardır. Her gün gelişmekte olan teknolojinin iyi yanlarının olması ile kötü yanları da bulunmaktadır.

İradenin Zayıflamaya Getirdiği Zorluk

İradenin Zayıflamaya Getirdiği Zorluk

İradenin Zayıflamaya Getirdiği Zorluk

Örneğin bilgisayar bağımlılığı ile kişi saatlerce bilgisayar başında saatlerce oturup vakit geçirebilir, ya da iş yapımını kolaylaştıran aletler ile işlerini fazla beden gücü harcamadan yapabilir. Bunun sonucu ile vücutta günlük alınan kaloriler daha az yakılır ve kilo alımı başlar. Bu kilo alımı durdurulmaz ve devam eder ise kişi obezite hastası olabilir. Kişinin fazla kilolar ile mücadelesinde en ve en zor noktası kişinin güçlü bir irade sahibi olmasıdır. Kilo vermek isteyen kişi kararında azim etmeli ve hırs yapmalıdır. Pes etmesi dâhilinde sonuca ulaşamayacağını bilmelidir. Sağlıklı bir zayıflama için destek almalıdır.

Kişinin Yapması Gerekenler

-Tartıya sabah saatlerinde tuvalet ihtiyacı giderildikten sonra çıkmalı ve not etmelidir. Kişi her gün tartıya çıkmamalıdır.

-Tatlı ve şekerlemelerin paketleri ne kadar cazip olursa olsun, kızartmaların kokuları ne kadar açlık hissini uyandırmış olursa olsun kişi kendisine yenik düşmemeli diyetine sadık kalmalıdır.

-Diyet uygulayan kişi diyetle yetinmenin doğru olacağını düşünmemeli spor yapmayı da listesine eklemelidir.

-Diğer kişilerin diyet aleyhine söyledikleri sözleri kulak arkası edebilmeli sunulan yemek tekliflerini kırıcı olmayacak bir şekilde reddetmelidir.

-Alışveriş yapmaya aç gidilmesi kişinin diyetine sadık kalmasını engelleyebilmektedir.

-Alışveriş yaparken son derece dikkatli olması gerekmekte sağlıklı ve kalorisi düşük ürünleri seçip diğer ürün reyonlarında fazla vakit kaybetmemelidir.

-Kişinin hedefi olmalı ve o hedef için çabalaması gerekmektedir. Kişi, diyetini bozup yememesi gereken bir besin yer ve buna devam ederse bunun sonucunun onun kalorilerini vermesini engelleyeceğini aklına getirmelidir.

-Tükettiği besinlerin kalori değerlerini bilmesi kişinin kalori hesaplamasına yardımcı olmaktadır. Ürün paketlerinde ya da akıllı cihazlar bu kalori değerlerini öğrenmesinde kişiye yardımcı olabilmektedir.

-Kişi her açlık hissi uyandığında yemek hazırlamak yerine su içmeli öğün saatini beklemelidir.

-Öğün saatleri kişinin diyeti için önemlidir. Öğün saatlerine uyulmalı ve listeden yazılan besinler tüketilmelidir.

-Kişinin metabolizması diyete alışkın olmadığı için vücudun diyete alışma süreci vardır. Vücut bu sürece alışana kadar bu süreç yarı yolda bırakılmamalı devam edilmelidir.

-Kişi, yemeğini kendisi hazırlıyor ise hangi besinlerden ne kadar koyduğuna dikkat etmelidir. Zararlı olan besinler yerini sağlıklı olanlara bırakılmalıdır.

-Kişi, çayına ve kahvesine şeker atma gibi alışkanlıklardan vazgeçmeli kendini buna alıştırmalıdır.

-Kişi, kendisine moral vermelidir. İstediği kıyafeti artık üstünde görebileceği, diğer insanların onun başarısını takdir edeceğini, sağlıklı beslenme ile hastalıklara yakalanma riskinin azaldığını düşünmeli kendisine moral sağlamalıdır.

Diyetin Başlangıç Noktası

Kişi, kilo vermeyi sürekli ertelemektedir. Bunu yapmak doğru değildir. Erteleme süreci ne kadar uzar ise kişinin kilo alması da o kadar devam eder. Halk dilinde pazartesi günü diyete başlanması gereken diyetlerin tarihi uzamaktadır. Kişi eğer başarmak istiyor ise pazartesiyi değil her anı değerlendirmelidir.

Bir diğer erteleme bahanesi de “Benim kemiklerim iri” demektir. Bu istisna durumu bulunan kişiler hariç insanların diyetten kaçması için bahane olmaktadır. “Sürekli çabalıyorum ama kilo veremiyorum, su içsem yarıyor.” diyen kişilere ise diyetisyen ile görüşme sağlayıp kişiye uygun bir liste hazırlanması gerekir. Fazla kilolara sahip olan bir kişi, bir yerden başlamak istiyor ise, yanlış beslenme şekli ve hayat biçimini değiştirmesi gerekir. Gün içinde daha aktif olmalı ve kendisine yazılan programa uyması gerekir.

Kişi, kilo verme sürecinde sağlıklı bir yol izlemeli ve vücudunun zarar göreceği program yapmaması gerekir. Hızlı bir şekilde kilo vermek yerine doğru ama yavaş bir şekilde kilo vermeyi tercih etmelidir. Kolay olmayan bu süreçte kaçamaklar yapmamaya özen gösterilmesi gerekir. Diyet yaparken ise kişi kendini aç kalarak yapmamalıdır. Vücudun bu şekilde alıştırılması vücudun direncinin kaybedilmesine neden olduğu için hastalıklara yakalanma olasılığı artacaktır. Doğru bir diyet listesi kişi için yol rotası olacaktır ve pes edilmemiş bir süreç izlendiği sürece hedefe ulaşılmış olacaktır.

Cevap Bırakın