Kalori Hesabı Diyeti İle Zayıflamak

 Çoğu diyetin temelinde kalori hesaplamak yatar. Eğer kalori hesaplamadan diyet yapılırsa birçok şey yolunda gitmeyecektir. Kalori saymadan kilo veremezsiniz, yağ yakamazsınız ve dolayısıyla mutlu olamazsınız. Birçok insan bu yüzden yaptığı diyette başarısız olmasının temel faktörlerinden birinin bu olduğunu bilmiyor.

Kalori Hesabı Diyeti İle Zayıflamak

Kalori Hesabı Diyeti İle Zayıflamak

Kalori Hesabı Diyeti İle Zayıflamak

Kalori hesabı ile diyet yapmak aslında size sunulan ilk, temel ve en basit fakat uygulaması biraz zor zayıflama yöntemidir. Hesap yapmadan önce neylere alerjiniz olduğunu ve olası olumsuz durumlarda alternatif olarak ne yiyeceğinizi belirlemeniz gerekmektedir. Bu diyet yönteminde vücudunuz şansa veya hislere bırakılmaz, süreç tamamen matematiksel ilerler, yanılmaz. Daha sonra kalori açığı olacak şekilde bir beslenme programı hazırlanması gerekmektedir.

Kalori Açığı Nedir?

Kalori açığı oluşturmak için vücudunuzun günlük enerji miktarını hesaplamanız gereklidir. Bu hesabı yapmak için çeşitli siteler, uygulamalar ve mobil antrenörler vardır, size aşağı yukarı almanız gereken enerji miktarını verecektir. Bu enerji miktarı vücudunuzun tam işlevini görmesi için çok önemlidir. Eğer enerji miktarını yeteri kadar almazsanız metabolizmanız bile yavaşlayabilir ve kilo vermeniz zorlaşır o yüzden belli başlı telefon uygulamaları yardımıyla alınan enerji miktarı (kalori) takip edilmelidir aksi takdirde olumsuz ve istenmeyen sonuçlar doğabilir. Her diyette olduğu gibi ne yazık ki bu diyette de az yemeniz gerekir yani iştah kontrolü çok önemli bir faktördür.

Örneğin kilo vermek isteyen sağlıklı bir bireyin günlük alması gereken enerji miktarı 2500 olduğunu varsayarsak o kişinin 200 ila 500 arasında kalori açığı (eksiği) oluşturması gereklidir. Yani aşağı yukarı kilo vermek için günlük 2300 kalori alması gereklidir. Eğer daha azını alırsa daha da hızlı kilo verir ama böylece vücut fonksiyonları gittikçe bozulmaya başlar. Metabolizmanız yavaşlar ve eskisinden daha yavaş kilo vermeye başlarsınız. Kalorinizi hazır yemeklerle de tamamlayabilirsiniz ama bu ilerde sindirim ve boşaltım sorunlarına yol açabilir. Sağlıklı bir şekilde kilo verilmek isteniyorsa ve bunun kalıcı olması isteniyorsa kalorinin içeriği de önemlidir.

Bu diyeti yaptığımız süreçte vücudumuz depolanan yağları enerji olarak kullanır ve böylece kilo verme olayı gerçekleşmiş olur. Aldığımız enerji miktarı, kilo vermek istiyorsak, daima harcadığımız enerji miktarından düşük olmalıdır aksi takdirde kilo alımı gerçekleşir ve yağ depolanmaya başlanır. Bu diyetin en önemli özelliklerinden birisi ise aynı zamanda hem yağ yaktırır hem de kilo vermenize yardımcı olur.

Kalori Hesabı Diyeti İle Kalıcılık Sağlatılabilir mi?

Kilo vermek isteyen kişi tutarlı olduğu ve diyetine sadık kaldığı sürece her diyette kalıcılık sağlatılabilir ve muazzam sonuçlar alınabilir. Eğer sıkı bir şekilde uygulanırsa en etkili zayıflama yöntemlerinden biridir. Bu diyeti hayatına uydurması ve sürekli muhafaza etmesi gerekmektedir. Hayatını ona göre şekillendirirse yaşam kalitesinin arttığını görecektir.

Kalori Açığını Oluştururken İştah Kontrolü

Diyete ilk başlandığında iştahınızı kontrol etmek biraz zor olabilir. Bunun için tok tutan besinler yemeniz önerilir. Bu besinler kaliteli yağ, protein ve lif içeren besinlerdir. Örneğin sabah kahvaltısında yumurta yemek sizi öğlene kadar tok tutacaktır. Öğlen ise yulaf ezmesi ve yoğurt yemek sizi akşam yemeğine kadar aç kalmanızı önleyecektir. Lif temelli besinler (sebze vb.) yemek ise sindirim sisteminizi rahatlatıp size hem rahat bir sindirim hem de yediğiniz kalorilerinin bazılarının sindirim sırasında yakılmasına yardımcı olacaktır. Yapılan bazı araştırmalara göre bu miktar 20-50 kalori civarındadır. Lif içerikli besinler sizi uzun süre tok tutabilir.

Sonuç Almak Uzun Sürer mi?

Eğer 200-500 kalori açık bırakırsanız sonuç biraz uzun sürebilir ama en sağlıklı şekilde kilo verme yöntemi budur. Bazı insanlar 1000 kalori açığı bırakabiliyor fakat bu kalori açığı güvenilir olmamakla birlikte ilerde sağlık sorunlarına yol açması son derece muhtemeldir bunun yanı sıra hızlı şekilde kilo verme görülür. Doktorlar ve uzmanlar tarafından önerilmese de uygulanan fakat hastalıklarla karşılaşılan bir durumdur.

Spor Yapanlar İçin

Spor yapan ve bu diyeti uygulamak isteyen kişiler için çok fazla kalori açığı bırakmaması önerilir. Çünkü eğer çok fazla kalori açığı bırakılırsa bu durum kas kaybına yol açabilir, halsizlik belirtileri olabilir, antrenman verimsiz geçebilir. Vücudumuz enerji miktarını karşılamak için önce karbonhidratlara sonra yağlara ve son olarak proteine saldırır. Eğer ilk ikisini bulamaz ise proteinlere saldıracağından kas kaybı gerçekleşmesi muhtemel ve yağ yakmak isteyen her sporcu için ne yazık ki kaçınılmazdır. Kalori içeriği olarak da proteini yüksek tutmaları yağ orta miktarda tutmaları ve karbonhidratı çok yüksek tutmamaları önerilmektedir.

Cevap Bırakın