Kegel Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Kegel Egzersizleri Nasıl Yapılır? Kegel egzersizi, vajina etrafını saran pelvik kasların güçlenmesi ve dolaşımının artması için yapılan egzersizlerin tümüdür. Bu egzersizler ilk olarak 1948 yılında Doktor Arnold Kegel tarafından tanımlanmıştır.

Kegel Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Kegel Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Kegel Egzersizleri Nasıl Yapılır?

 Kegel Egzersizi Nasıl Yapılır?

Kegel egzersizinin nasıl yapıldığına geçmeden önce, çalıştırmanız gereken kasların tam olarak nerede olduğunu bilmeniz ve hissetmeniz önemlidir. Pelvik taban kasları, vajina ve makat çevresini saran, yüzeydeki ve derindeki kasların tümüdür. Bu kasları hissetmenin en kolay yolu, idrarınızı yaparken ani bir şekilde yapmayı kesmektir. İdrar yapmayı bıraktığınızda çalışan kaslar, pelvik taban kaslarıdır. Birkaç kere bu işlemi yapıp, tam olarak kasları hissettikten sonra, egzersizi yapmaya başlayabilirsiniz.

Öncelikle, tüm kaslarınızın gevşek olduğundan emin olduktan sonra, vajinal kaslarınızı, sanki idrarınızı tutuyormuş gibi sıkın ve 10 saniye tutmaya çalışın. Bu hareketi 10 kez tekrarlayın ve günde en az 2 set yapmaya özen gösterin. Egzersiz esnasında karın kaslarınızın gevşek olduğundan emin olmalısınız.

Kegel Egzersizinin Faydaları

Yaş ilerledikçe mesane kaslarında zayıflama ve sarkmalar görülebilir. Bu durum idrar kaçırmaya, cinsellikten alınan zevkin azalmasına sebep olabilir. Kegel egzersizleri bu konuda size yardımcı olacaktır. Normal doğumların ardından zayıflayan vajinal kasların güçlenmesi için düzenli egzersiz yapılması önemlidir.

İlk kez cinsel ilişkiye girecek kadının kegel egzersizi yapması, vajinal kasların kontrolünü öğrenmesi açısından önemlidir. Böylece cinsel birleşme daha kolay olacaktır. Cinsel isteksizlik ve vajinismus gibi sorunlarda kegel egzersizleri faydalı olabilmektedir. Ancak kişilerin böyle bir sorunu varsa, mutlaka önce bir uzmana görünmesi gerekir.

Kegel egzersizleri düzenli olarak yapıldığında, ortalama bir ay içinde fayda göstermeye başlar. En az 6 ay süreyle düzenli yapıldığında ise, kaslar artık daha güçlü ve sağlıklı hale gelmiş olur. Daha sonrasında, belirli aralıklarla yaparak, kasların gücü korunmalıdır.

Cevap Bırakın