Merdiven İnip Çıkmanın Faydaları Nelerdir?

Merdiven İnip Çıkmanın Faydaları Nelerdir? Çoğumuz gün içinde merdivenden kaçınıp asansörü tercih ederiz. Çünkü çıktığımızda nefes nefese kalırız hatta bir süre sonra çıkamayacak kadar yoruluruz. Merdiven inip çıkmanın faydaları oldukça fazladır. Gün içinde sürekli hareketsiz kalmak kaslarımızı zayıflatacaktır.

Merdiven İnip Çıkmanın Faydaları Nelerdir?

Merdiven İnip Çıkmanın Faydaları Nelerdir?

Merdiven İnip Çıkmanın Faydaları Nelerdir?

Ağrılarımız artacaktır. Daima zinde kalabilmemiz için hareket halinde olmamız gerekir. Asansör kullanmak yerine merdiveni tercih etmeliyiz. Hem sağlığımızı olumlu yönde etkileyecek hem de kalori yakmamızı sağlar. Merdiven kullanmayı alışkanlık haline getirirsek kas kuvvetimiz yerine gelir. Vücudumuza birçok fayda sağlar. Özellikle bacaklar, karın ve kalça gibi fazla kiloların olduğu alanları güçlendirmek ve o bölgedeki yağların erimesine yardımcı olacaktır. Merdiven inip çıkmak hem bacak kaslarını güçlendirir. Kalça, baldır ve basen bölgesini sıkılaştırır. Vücutta fazladan toplanan yağları eritmeye yardımcı olur.

-Öncelikle merdiven inip çıkmak bir spor türüdür.

-Özellikle çalışanlar ve oturmak zorunda kalanların hem kas ve iskelet sistemini kuvvetlendiren hem de metabolizmayı hızlandıran bir etkisi olan merdiven çıkmak, kalça ve basen eritmek için de son derece etkilidir.

-Bunun yanı sıra nefesimizi açarak akciğer ve kanın oksijen tutma kapasitesini arttırır

-Kan dolaşımını hızlandırır

-Zayıflamaya yardımcı olur

-Kalori yaktırır

-Kemikleri güçlendirir

-Kalp hastalığı riskini azaltır

-Bacak kaslarını güçlendirir

-Dolaşım sistemimizi hızlandırır

-Zinde tutar

Merdiven İnip Çıkarak Zayıflanır mı?

Merdiven inip çıkmak gün içinde fazladan kalori yakmamızı sağlar. Araştırmalara göre her gün 45- 50 basamak merdiven inip çıkmak yılda 2 kilo vermemizi sağlıyor. Bunun yanı sıra hareketimizi artırıyor. Kaslarımızı kuvvetlendiriyor ve esnekliğimizi artırır. Özellikle basen ve kalça bölgesindeki yağları eritmekte oldukça fayda sağlıyor.

Merdiven İnip Çıkmak Zararlı mı?

Merdiven inip çıkmanın insan vücuduna hiç bir zararı yoktur. Aksine düzenli olarak yapıldığında fayda sağlar.

Cevap Bırakın