Mide Balonu İle Zayıflamak Mümkün Mü?

Mide Balonu İle Zayıflamak Mümkün Mü?

Mide Balonu Nedir?            

Mide balonu birçok ülkede kullanılan silikon bir balon olarak bilinir. Obezite tedavisinde kullanılır. 1991 yılından itibaren zayıflama amacıyla kullanılmaya başlanmıştır.

Başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere birçok ülkede obezite önemli bir sağlık sorunu haline gelmiştir. Fakat mide balonu zayıflamak için tek başına yeterli değildir. Bunun yanında diyet eğitimi alınmalı ve egzersiz yapılmalıdır.

Mide Balonu Nasıl Takılır?

Mide balonu mideye gastroenteroloji uzmanları tarafından endoskopik şekilde yerleştirilir ve yerleştirme sırasında hava veya sıvı ile şişirilir. Balonun ne kadar şişirileceği hastanın kilosunun fazlalığına ve midesinin büyüklüğüne göre değişiklik gösterebilir. Balon yerleştirildikten sonra 6 ay mide içerisinde kalır ve daha sonra yine yine endoskopik yöntemle çıkarılır. Mide balonu ideal kilosunun %40 ve üzerinde olan kişilere önerilmektedir. Diğer kilo verme yöntemleri denenip başarılı olunmamışsa son çare olarak uygulanması önerilir.

Mide balonu mide içerisinde büyük bir hacim kaplayarak tokluk ve dolgunluk hissi verir. Hastanın az besin almasına karşın çok doymuş ve tok olduğu hissini yaratmaktadır. Mide balonu takılı iken normal gıdalar ile beslenilmesinde sakınca yoktur. Yan etkileri olsa da mide balonunun son derece güvenli bir yöntem olduğu tespit edilmiştir.

Mide Balonunun Yan Etkileri Var Mıdır?

-Mide balonu takıldıktan iki hafta kadar bir süre sonra bulantı ve kusma görülebilir.

-Hazımsızlık ve karın ağrısı görülebilir.

-Balonun yer değiştirmesi ve sönmesi riski vardır.

-Mide ülseri, reflü ve sindirim yollarında tıkanıklık rahatsızlıkları görülebilir.

Çok az da olsa mide balonu takılan hastaların takıldıktan sonra birkaç gün içerisinde çıkarılması gerektiği görülmüştür. Hastaların yarısında kendi istekleriyle takıldıktan birkaç gün sonra balon çıkarılmıştır. Mide balonu 6 aydan fazla midede bırakılmamalıdır. Hasta isteğine bağlı olarak 6 ay sonra yeni balon ile değiştirilebilir.

Cevap Bırakın