Pilates (Plates) Zayıflamak İçin Mi Yapılır?

Pilates (Plates) Zayıflamak İçin Mi Yapılır?

Pilates (Plates) Nedir?

Pilates, adını geliştiricisi olan Joseph Hubert Pilates’ten alan bir egzersiz ve dayanaklılık sistemidir. Joseph Pilates 1880 yılında doğumundan ilk gençlik yıllarına dek hep zayıf ve güçsüz bir çocuk olmuş, bu nedenle pek çok hastalıkla mücadele etmek zorunda kalmıştır. Gençlik dönemlerini ise bünyesini güçlendirmek, direncini arttırmak için spor çalışmalarıyla geçirmiştir. 1900’lerde boksörlükten savunma sanatları eğitmenliğine, hatta sirk cambazlığına kadar pek çok alanda çalışmış, tüm bu süreçte vücut direncini ve dayanaklılığını artıracak bir egzersiz sistemi geliştirmiştir.

1.Dünya Savaşı sırasında bir kampta hasta bakıcılık yapan Pilates, kampta bulunan askerlere kendi geliştirdiği direnç egzersiz sistemini öğretti. 1900’lerin ortasında İngiltere’de birçok kişinin ölümüne sebebiyet veren bir grip salgını baş gösterdi ve Pilatesin kampında kendisinden egzersiz eğitimi alan askerlerin hiçbirinin bu salgından etkilenmediği ortaya çıkınca bu mucizevi teknik büyük merak konusu oldu. O zamanlardan günümüze dek her yaştan insanın egzersiz yapmasına olanak tanıyan Pilates sistemi, halen en çok tercih edilen sporların başında yer almaktadır.

 Pilates (Plates) Zayıflatır Mı?

Pilates direkt olarak zayıflama vaadinde bulunan bir spor programı olmaktan öte, vücudun her bölgesini ayrı ayrı hedef alan bütünsel bir direnç ve egzersiz sistemidir. Pilatese başladıktan çok kısa süre sonra vücudunuzdaki değişimi fark etmeniz ve kilonuz aynı da olsa, beden olarak incelmeniz mümkün olacaktır. İyi bir diyet programı ve yürüyüş gibi yağ yakıcı egzersizlerle birleştirdiğinizde pilates kilo vermeyi de sağlayacağı gibi, vücut direncinizin artması, bağışıklığınızın güçlenmesi, doğru nefes alma tekniklerini öğrenmemiz, duruşunuzun düzelmesi, fiziksel dengenin ve konsantrasyonun sağlanması gibi bir çok fayda sunmaktadır. Düzenli yapılan pilates, daha sıkı ve formda bir bedene kavuşmanıza, bedensel ve zihinsel olarak güçlenmenizi sağlarken, kalp damar sağlığını da korur.

Bir Yanıt Bırakın