Posalı Gıdaların Zayıflamaya Etkisi Nedir?

Posalı Gıdaların Zayıflamaya Etkisi Nedir?

Bitkisel gıdalarda bulunan karbonhidratların, sindirim sisteminde parçalanmayan kısmına posa denir. Diğer bir deyişle posa yiyeceklerdeki lif oranıdır

Yüksek Posalı Besinlerin Zayıflamaya Etkisi

Posalı besinleri çok çiğnemek gerekir. Bu da yemek yerken uzun bir süreyi kapsayacağı için yemek yeme süresini uzatır. Böylece midede sindirim yavaşlayarak tokluk hissini artmasına neden olur. Posanın kilo vermeye yardımcı bir diğer etkisi de midede kapladığı alanla alakalıdır. Posalı besinler midede daha fazla yer kaplar. Bu da midenin daha çabuk dolmasını sağlayarak tokluk hissi yaşatır.

Yüksek Posalı Besinler

Tam buğdaylı tahıllar, meyveler, kurutulmuş meyveler, sebzeler, kuru baklagiller yüksek oranda posa içeren besinlerdir.

Günlük Posa İhtiyacı

Ortalama günlük 25-30 gram vücut için gerekir. Günlük 1 porsiyon kuru baklagiller, 4-5 dilim tam buğday ekmeği 5 porsiyon sebze ve meyve bu ihtiyacı karşılamaya yetecektir. Aşırı posa tüketimi bazı vitamin ve minerallerin vücuttan dışarı atılmasına neden olabilir. Bu nedenle çocuklar günlük 15 gram, yetişkinler de en fazla 50 gram posa tüketmelidir. Aşırı derecede posa almak çinko, demir, magnezyum ve minerallerin emilimini azaltır ve gaz, ishal ve şişkinliğe neden olabilir. Yüksek posalı gıdadan sonra ilaç kullanılmamasına da dikkat edilmelidir. Pişirilmemiş sebzeler tüketilmelidir. Meyveleri kabuğunu soymadan yemek gerekir. Her öğünde yüksek miktarda posa içeren besinler almaya dikkat edilmelidir. Posalı besin ürünleriyle beraber her gün en az 2 litre su tüketimine de özen göstermek gerekir.

Posanın Yararları

Posanın su tutma özelliğine sahiptir. Posalar düşük kaloriye sahip olduğu için zayıflama durumunu destekler. Kabızlık sorununa iyi gelir. Mide boşaltmasını geciktirir. Buda uzun süreli tokluk hissi sağlar. Şeker hastalığı tedavisinde posalı besinlerden yararlanılmaktadır. Suda çözünen posanın kolesterolü azaltarak damar sertliğinin gelişimini azalttığı bilinmektedir.

 

 

Cevap Bırakın