Psikoterapi İle Zayıflama Yöntemi Gerçek Mi?

Psikoterapi İle Zayıflama Yöntemi Gerçek Mi?

Son günlerde zayıflama amacı taşıyan kişiler için, psikoterapi yöntemi dikkat çekiyor. Çeşitli hastanelerde uygulanmaya başlanan bu yöntem için, hastalar üzerinde son derece etkili olduğu söylenebilir. Üstelik sadece ülkemizde değil, dünya çapında da bu yöntem kullanılıyor.

Psikoterapi İle Zayıflamak Mümkün Müdür?

Yapılan araştırmalar ve bunun neticesinde elde edilen veriler, psikoterapi yöntemi ile zayıflamanın geçerliliğini kanıtlar niteliktedir. Bu yönteme göre, kişinin kilo vermesini engelleyen en büyük etken kendi düşünce kalıplarıdır. Bu kalıplardan kurtulmayı başardığı zaman, kilo verdiğini de görecektir. Psikoterapi ile zayıflama yönteminin kişiye olan kazanımı da bu kalıpları fark etmesini sağlamak olacaktır.

Birey, psikoterapi ile zayıflamaya karar verdiği ilk an düşünsel olarak, bazı gerçekleri fark etmeye başlayacaktır. Bunlardan biri de kilo vermenin kendi elinde olduğunun farkına varmaktır. Vücuduna fazla kalori girmesine izin vermemelidir. Bu da ancak güçlü bir irade ile mümkün olabilir. Psikoterapi ise kişiye sahip olduğu iradeyi güçlendirme yeteneği kazanacaktır.

Psikoterapi ile düşünce dünyasına hükmedilerek kilo alımına neden olan alışkanlıklar bırakılabilir. Bu alışkanlıklardan en önemlisi de yeme bozukluklarıdır. Örneğin, birçok kişi strese maruz kaldığında sürekli yemek yeme ihtiyacı hissetmektedir. Bunun önüne geçmek ise ancak psikoterapi ile mümkündür. Kişiye doğru yeme alışkanlıkları kazandırarak, kilo aldıran seçimlerden uzaklaştırır. Zararlı olan besine hayır diyebilmeyi, ihtiyacı olandan fazlasını tüketmemeyi bilinç altına yerleştirir. Tüm bu alışkanlıklar kazanıldıktan sonra ise kişi kilo vermeye başlar.

Psikoterapi Yöntemi Nasıl Uygulanır?

Psikoterapi yöntemi ile zayıflama uygulamasına başlanmak isteniliyorsa, öncelikle ilgili yerden randevu almak gerekmektedir. Daha sonra bu konuda uzman bir psikiyatrik yetkili, kişiyle ilgilenecek, mevcut kilo durumunu değerlendirecektir. Uzman tarafından kişinin yeterince tanınması aşamasından sonra, bireysel veya toplu halde terapiler başlatılacaktır. Terapi süresi bir saat ile bir buçuk saat arasında değişmektedir. Genellikle tedavi, 4-7 hafta arasında tamamlanmakta, sonrasında ise kontroller devam etmektedir.

Cevap Bırakın