Sağlıklı Bir Şekilde Zayıflamanın Zor Olmaması

Her geçen gün yepyeni ve çok lezzetli ancak bir o kadar da bol kalorili yiyecekler internet sayfalarında, televizyon programlarında, gittiğimiz mekânlarda, özetle her yerde karşımıza çıkıyor. Bu bol kalorili yiyeceklerle mücadele etmek, fazla kilolardan kurtulmak ya da kilo almayı önlemek zor gibi görünse de işin aslı farklı. Pek çok kişi sosyal medya, kitle iletişim araçları yardımıyla kişilere şok diyet tavsiyelerinde bulunuyor, yeme alışkanlıklarını ani bir şekilde değiştirmeyi ve bazı besinleri tamamen hayatlarından çıkarmayı öneriyor.

Sağlıklı Bir Şekilde Zayıflamanın Zor Olmaması

Sağlıklı Bir Şekilde Zayıflamanın Zor Olmaması

Sağlıklı Bir Şekilde Zayıflamanın Zor Olmaması

Bunlar oldukça tehlikeli, kişinin sağlığını bozabilecek teklifler. Sebebiyse sağlıksız bir şekilde yapılan zayıflama çalışmasının sağlıklı bir sonuç doğuramayacak oluşu. Şok diyetler, kısa sürede iyi sonuç veriyor gibi görünse de taşıdığı riskler ve göstereceği yan etkiler sebebiyle kesinlikle uzak durulması gereken yöntemlerdendir.

Bu şekil diyet programları, vücudu bir şok etkisinde bırakarak yani açlıkla şoka uğratarak kilo kaybettirmeyi hedefler. Bir diğer tehlikeli yöntem ise çok sınırlı bir besin grubuyla uygulanan uzun süreli diyetlerdir. Vücudumuzun pek çok besin değeriyle desteklenmesi gerekmektedir ve bunlar eksik kaldığında vücudun dengesi bozulacak, verdiğiniz kiloların da hiçbir kıymeti kalmayacaktır. Bu çalışmalarda sağlık esas alınmalıdır.

Sağlıklı Zayıflama Nedir?

Burada kastedilen, kişinin sağlığı bozulmadan, hormon veya kan gibi değerlerinde olumsuz bir değişim görülmeden, kişinin hayat standartlarını düşürmeden normal kiloya erişmesidir. Elbette buradan kişi hiç yorulmadan, sıkılmadan, iradesine karşı koymak zorunda kalmadan zayıflayabilir anlamı çıkarılmamalıdır. Örneğin hayatında hareket etme alışkanlığı olmayan, hareketsizlikten kilo alan kişiler için hareketi bir alışkanlık haline getirmek onları biraz yoracak, zaman zamanda canlarını sıkacaktır. Ya da yeme alışkanlığı çok yağlı besinler üzerine olan kişiler için bazı besinlerden vazgeçmek yine onları üzecektir. Ancak bunlara alışmak sanıldığı kadar zor değil. Küçük adımlarla başlanan bir zayıflama macerası, sonuna doğru kişiye hem öz güven verecek hem de yaşam kalitesini yükseltecektir. Ayrıca alıştıktan ve bunun getirilerini gördükten sonra bu durum onlar için kesinlikle bir zevk olacaktır.

Sağlıklı Zayıflama Neden Zor Değil?

Zor olmamasının sebebi, kişilerden aslında olağanüstü bir çaba ve değişiklik beklemiyor oluşudur. Örneğin sizden yürüyüş yapmanızı isteyecek, fakat siz zaten gün içerisinde alışveriş, gezmek, alınacaklar, diğer işler derken yürüyüş yapıyorsunuz. Sizden istenen bunu biraz daha sistemli bir şekilde alışkanlık haline getirmeniz, hareketten kaçmamanız hatta kendinizi teşvik etmeniz. Ya da sizden yemek yememeniz beklenmiyor, o çok sevdiğiniz kebaplara, tatlılara hepsine elveda deyip onları hayatınızdan çıkarmanız beklenmiyor. Arada kaçamaklarınız da olabilir, zaten et ürünleri kaliteli olduğu takdirde vücut için de oldukça faydalı. Sağlıklı bir şekilde zayıflamak, diğer sağlıksız ve tehlikeli yöntemler kadar acı-direnme içermediğinden ve zayıfladıktan sonra bile devam etmek isteyeceğiniz kadar faydalı olduğundan zor değil. Alıştıktan sonra yaşam tarzı haline geliyor ve bu yaşam kalitenizi yükseltiyor. Tabii obezite boyutundaysa durum, diyetisyenle birlikte çalışmanız ve biraz yorulmanız, zorlanmanız gerekebilir.

Sağlıklı Zayıflama Nasıl Zor Değil

Öncelikle hareketi yaşam tarzı haline getirmelisiniz. Üşenmelerinizle biraz mücadele ederseniz kolay alışılan bir durum olacaktır. Hareket etmek zayıflamanız için en önemli şart, ne kadar az yerseniz yiyin siz hareket etmediğiniz sürece vücudunuz onları yakamayacak. Suyu arttırın! Su besinlerin sindirimini kolaylaştırır, boşaltım sisteminizi çalıştırır, mideye de doygunluk hissi verir. İçmeniz gereken su miktarını 20 kiloya 1 litre şeklinde hesaplayabilirsiniz. Yaz aylarında arttırmaya özen gösterin. Uyku düzeninizi önemseyin. Uykunuz eksik kalırsa, uykuyla kapatamadığınız enerji açığını gün içerisinde bol kalorili besinlerden almaya çalışırsınız, bu da onların yağ olarak depolanması için fırsat yaratmış olur. Az yağlı yoğurt yemek de size çok fayda sağlayacaktır, yoğurtta bol miktarda bulunan kalsiyumun yağ yakımını hızlandırdığı araştırmalar tarafından doğrulanmış durumda. Çok önemli bir diğer durum ise kendinizi aç bırakmamanız.

Öğünleriniz sık fakat hafif olmalı. Üç temel öğünün aralarına üç de ara öğün ekleyerek kendinizi açlık hissinden kurtarabilir ve bu sayede vücut aç kaldığı zaman oluşan “Yemek gelmeyebilir, her ihtimale karşı yağları depolamalıyım.” durumunu önleyebilirsiniz. Protein ağırlıklı beslenmenin de kilo kaybına fayda sağladığı biliniyor. Metabolizmanızın hızlanması için güne bir bardak suyla başlamak da oldukça doğru bir hareket olacaktır, suyunuza ekleyeceğiniz birkaç damla limon ise hem yağ yakımınızı kolaylaştıracak hem de vücudunuzu toksinlerden arındırmanıza yardımcı olacaktır. Gördüğünüz gibi, bunları yaşam tarzı haline getirdiğiniz takdirde, hem bir daha kolay kolay kilo sorunu yaşamayacak hem de kendinizi çok zorlamadan kilo kaybı sağlamış olacaksınız.

Cevap Bırakın