Sağlıklı Zayıflama Kalıcı Mıdır?

Sağlıklı Zayıflama Kalıcı Mıdır?

         Her şeyden önce bilinmesi gereken konu zayıflama sürecinin kısa tutulmaması gerektiğidir. Uzmanlar şok diyetlerin kesinlikle zararlı olduğu ve kalıcılığı olmadığını vurgulamaktadır. Hızlıca verilen kilolar vücuda zararlı olduğu gibi şok diyet programları bırakıldığında da eski kilolar hızlıca geri alınmaktadır. Önemli olan zayıflama sürecinin hızlılığı değil verilen kiloların kalıcılığıdır.

Sağlıklı Beslenme

Eğer fazla kilolarınız varsa ve bunlarla baş edemiyorsanız kendinize sormanız gereken soru beslenme alışkanlıklarınızın sağlıklı olup olmadığıdır. Kızartmalar, fastfood beslenme, hamur işi ve tatlılar öğünlerinizi oluşturuyorsa hızlıca kilo almanızda normaldir. Zayıflamaya karar verdiğinizde birçok diyet listesinde yukarda saydığımız ve günlük hayatta etrafınızı çeviren bu yiyeceklerin olmayışı insanları zorlamaktadır. Karar verilen diyetlerden ya birkaç gün içinde vazgeçilir ya da göz korkutan bu diyetlere hiç başlamadan son verilir. Birçok insanın ise merak ettiği konular arasında aç kalmadan sağlıklı zayıflama gibi bir durumun olup olmadığıdır. Zayıflamak isteyen insanların yapması gereken tek şey neyi nasıl ve ne kadar yemesi gerektiğidir.

Kalori Hesabı Yapılmalı Mı?

Diyetisyeniniz size bir beslenme programı çıkarırken vücudunuzun ihtiyaç duyduğu kaloriyi hesaplayıp yiyecekleri ona göre belirlemektedir. Ancak diyetisyene gitmeyen ve doğal olarak zayıflamak isteyen insanlar neyin ne kadar kaloride olduğunu ya kitaplardan ya duydukları yoluyla ya da internetten öğrenmeye çalışmaktadır. Buna hiç gerek kalmadan sadece yemek alışkanlıklarınızı değiştirerek sağlıklı bir şekilde zayıflayabilirsiniz. Öncelikli kuralınız herhangi bir yiyeceğin en sağlıklı pişirme ve tüketme durumu neyse ona göre hazırlamaktır. Patates kızartmasını seviyorsanız yağda değil de fırında kızartarak yiyebilirsiniz. Ekmeksiz doymadığınızı düşünüyorsanız beyaz ekmek yerine artık kepekli, çavdarlı ya da yulaf ekmeği tüketebilirsiniz. Sağlıklı beslenmeyi hayatınızın bir parçası haline getirip bu yönde bir alışkanlık edinirseniz artık diyet yapmaya gerek kalmadan sağlıklı ve kalıcı kilo verebilirsiniz.

Cevap Bırakın