Sağlıklı Zayıflamak Mümkün Müdür?

Sağlıklı Olmak Mı Zayıf Kalmak Mı? Tartışılan ve tartışılmaya devam edilen konuların başında zayıflamak vardır. Organik beslenme ve sağlıklı kalma bu konuyu ilgilendiren temel meseledir. Bir diğeri ise spor ve egzersizdir ki spor ve egzersizinde sağlık üzerine etkisi her geçen gün farklı bir açıdan yorumlanmaktadır.

Sağlıklı Zayıflamak Mümkün Müdür?

Sağlıklı Zayıflamak Mümkün Müdür?

Sağlıklı Zayıflamak Mümkün Müdür?

İlk olarak sağlıklı beslenmek ve sağlıklı beslenerek zayıf kalmak mümkün müdür?

Doğru yapıldığı sürece bu mümkündür. Çünkü her şey gibi bu konuda da denge esastır. Vücudumuzun bir besine vereceği tepki tercih edilen besinlerin doğallığı ile doğru orantılıdır. Lifli, trans yağ içermeyen, vitaminler açısından zengin, protein barından dengelenmiş besinler seçmek vücudu olduğu kadar hayatımızı da hafifletecektir. Birçok araştırma gösteriyor ki bireyin vücuduna uygun bir ağırlıkta olması yalnızca görsel açıdan değil bedensel sağlık açısından da oldukça önemlidir. Beyin, bağırsaklar, mide ve karaciğer fazla kilodan ve zararlı besinlerden etkilenen organlar arasında en başta gelmektedir. Bu etkiler negatif yönde olan etkilerdir. Bu sebeple ideal kiloda olmak zayıf görünmenin yanında uzun bir ömür yaşamanın da ilk anahtarıdır.

Spor Yapmak Açısından Bakıldığında Zayıflamak Zor Mudur?

Zayıflamak yalnızca uygun ve sağlıklı beslenmekle olabilecek veyahut yalnızca uygun ve sağlıklı beslenerek sürdürülebilirliği yüksek bir durum değildir. Sağlıklı besinler tüketmenin yanında vücudu zinde tutacak ve sürdürülebilirliği olan egzersizleri hayata dahil etmek gerekmektedir. Yapılan araştırmalar ve uzman tavsiyeleri özellikle vücudu ağır bir stres altına sokmadan yapılan hafif ve devamlı egzersizlerin insan fizyolojisi bakımından daha uygun olduğunu göstermektedir. Yeni başlayan bireyler için biraz zor olsa da sabır ile ve ilerisi düşünüldüğünde küçük bazı aktivitelerin hayata dahil edilmesi çok önemlidir. Spor ve egzersiz açısından dikkat edilmesi gereken en önemli konu sağlıktır. Özellikle kalbi yoracak egzersiz rutinleri hiçbir uzman ve yetkili tarafından önerilmemektedir. Spor yaparken sağlıklı ve ideal kas oranına sahip olmak güzel görünmekten daha önemli olmalıdır.

Bu yazından da anlaşılacağı gibi zayıf kalarak sağlıklı olmak başta tercih edilen yöne bağlı olarak bir denge meselesidir. Dengeli bir hayat sürüldüğünde sağlıklı olmak ve beraberinde zayıflamak mümkündür. Sağlıklı beslenmek ve bunu spor ve egzersizle desteklemek mutlu yaşlanmanın sırrıdır.

Cevap Bırakın