Şeker Hastası Kişilerin Zayıflaması Gerekliliği

Sağlıklı bir yaşam sürmek için vücudumuzun alması gereken karbonhidrat, protein ve yağ gibi temel besin öğeleri vardır. Vücudumuz besin maddelerini en küçük parçalara ayırır ve bunların en önemlilerinden biri de glikozdur. Glikoz ihtiyacı pankreastan salgılanan insülin hormonu sayesinde karşılanır. Şeker hastalığı yani diyabet ise pankreasın ürettiği insülin hormonunun yetersizliği veya etkisizliği sonucunda oluşur. Diyabet ciddi bir hastalıktır dolayısıyla kontrol altından tutulması gerekir. Günümüzde her 12 kişiden biri şeker hastasıdır ve birçok kişi de şeker hastası olduğunun farkında olmadan yaşamlarına devam etmektedir.

Şeker Hastası Kişilerin Zayıflaması Gerekliliği

Şeker Hastası Kişilerin Zayıflaması Gerekliliği

Şeker Hastası Kişilerin Zayıflaması Gerekliliği

Şeker Hastalığının Türleri

Şeker hastalığını Tip-1 ve Tip-2 olmak üzere iki tipi vardır. Tip-1 şeker hastalığında insülin pankreasta hiç üretilmez veya az üretilir. Tip-2 şeker hastalığında ise pankreasta insülin üretimi olur fakat hücreler insüline karşı direnç gösterir. Tip-1 diyabeti olan hastalar karbonhidrat sayma ve buna bağlı olarak da insülin dozunu ayarlarlar. Tip-2 diyabette ise düzenli yemek yemeli, kalori kısıtlaması uygulamalı ve doymuş yağ tüketimini azaltmalılar.

Vücutta Enerji İhtiyacı

Vücudumuz enerji ihtiyacını karşılamak için öncelikle vücutta depolanmış olan karbonhidratları tüketir. Eğer karbonhidrat yoksa yağları tüketir, yağ yok ise protein tüketir. Karbonhidrat tüketiminin azaltılmasıyla birlikte vücut yağ yakamaya zorlanır ve bu da zayıflamayı kolaylaştırır.

Şeker Hastalığı ve İnsülin Hormonu Arasındaki Bağlantı

Diyabet hastalığında insülin hormonunun çalışma sistemi bozulduğu için aldığımız besinlerdeki karbonhidratından kullanım mekanizmasında bozulma meydana geliyor ve bunun sonucunda da hasta kilo almaya başlıyor. Kan şekeri normal seviyede tutmamız ve bir diyetisyen yardımıyla bir diyet programı uygulamamız gerekiyor. Kan şekerini normal seviyede tutmak için düzenli olarak takip etmemiz gerekir.

Şeker Hastaları Nasıl Beslenmeli

Şeker hastalığında en önemli meselelerden bir tanesi de uzun süre aç kalmamak. Bunun içinde ara öğün tüketmeliyiz. Kan şeker istenen aralıkta olmazsa kan şekeri düşüklüğü yaşanabilir ve bunun sonucunda hastalar daha çok yemek yeme ihtiyacı hissedebilir. Fazla yemek yemek ise kan şekerini bir anda yükseltebilir. Düzensiz olan kan şekeri birçok sorunlara sebep olmakla birlikte zayıflamayı da zorlaştırır. Her öğünde azar azar yemek yenmelidir. Böylece kan şekeri oranı düşük tutulmuş olacaktır. Bir şeker hastası kesinlikle öğün atlamamalıdır. Ayrıca obezite ve beslenme düzensizliği de diyabete sebep olabilir.

Peki diyabet hastalarının beslenme programı nasıl olmalıdır? Şeker hastaları için beslenme açısından en büyük problem tatlıdır. Çünkü tatlılar kan şekerini kolayca yükseltebilir. Hamur ile yapılan yemekler, kurabiye, tatlılar basit şeker yani glikoz içerir ve diyabet hastaları bu besinleri tüketmekten kaçınmalıdırlar. Kan şekerini dengede tutmak için karbonhidrat miktarına da dikkat etmemiz gerekiyor. Beyaz un yerine kepekli un kullanmalı ve şeker miktarını azaltmalıyız. Şeker hastaları özellikle doymuş yağ ve kolesterol oranı düşük fakat lif oranı yüksek olan besinleri kullanmalılar. Protein ve yağ içerdikleri kalori nedeniyle zayıflama üzerinde etkilidir.

Önemli hususlardan biri de her gün aynı saatlerde yemek yenmelidir. Bol bol su tüketilmeli ve kola gibi asitli içeceklerden kaçınılmalıdır. Şeker hastalarının tuzlu besinlerden uzak durması gerekir ve ilaçlarını düzenli olarak kullanmaları da diyabet hastalarının tedavi süreçlerini kolaylaştıracaktır. Zayıflamak için bir başka yollardan bir tanesi de yulaf ezmesi. Yulaf ezmesi kan şekerini dengede tutar, besinlerin sindirimini kolaylaştırır ve kolesterolü düşürür. Meyve suyu içmek yerine meyvenin kendisi tüketilmelidir. Eğer hasta çay içmeyi seviyorsa miktarını azaltmalıdır. Bitki çayı ve maden suyu gibi maddeler tüketilebilir.

Sigara ve Alkolün Şeker Hastalığına Etkisi

Ayrıca sigara içen diyabetli hastaların sigara ve tütün ürünlerini bırakması önemlidir. Sigara kullanımı diyabete bağlı sorunların oluşma riskini arttırabilir. Sigara içen diyabetli hastalarda kalp damar rahatsızlıkları içmeyen hastalara göre daha fazladır. Hasta eğer şarap, viski, bira gibi alkol ürünlerini kullanıyorsa bırakmalıdır. Eğer bırakmakta zorluk çekiyorsa miktarını azaltmalı ve yemeklerle birlikte kullanmalıdır. Alkolden gelecek karbonhidrat miktarı, karbonhidrat sayımına dâhil edilmelidir.

Şeker Hastalığında Sporun Etkisi

Eğer hastalar beslenme programlarına fiziksel aktiviteyi de eklerseler kilo vermeleri daha da kolaylaşır. Fiziksel aktivite kandaki glikozun emilmesini sağlar ve hücrelerin insüline karşı duyarlılığı artar. Yürüyüş, yüzme, bisiklete binme önerilen aktiviteler arasındadır. Ayrıca egzersiz yapmaya ilk kez başlayacak kişilerin yavaş başlaması ve egzersiz yoğunu başlarda daha düşük tutması ve zamanla arttırması gerekir. Egzersiz bir rutin haline getirilerek daha etkili olması sağlanabilir. Sağlıklı ve düzenli beslenmek, spor yapmak, istenilen vücut ölçülerine sahip olmak, kan şekeri oranını takip etmek şeker hastalarının dikkat etmesi gereken konulardır.

“Şekerin Vücuda Zararları Nelerdir?” Başlıklı Makaleyi Okuyabilirsiniz.

Şekerin Vücuda Zararları Nelerdir?

Cevap Bırakın