Sporla Zayıflamak İçin Yapılması Gerekenler

Temelde yağ ve kasları yakmaya bağlı olarak gerçekleşen bir durumdur. En doğru zayıflama yöntemi kişinin yaşam temposuna, kilosuna, metabolizmasına, yağ yüzdesine, sahip olduğu hastalıklara vb. durumlara göre değişiklik gösterebilir. Bu sebeple zayıflamak kişiye özeldir. Fakat bu spor için geçerli bir durum değildir.

Sporla Zayıflamak İçin Yapılması Gerekenler

Sporla Zayıflamak

Sporla Zayıflamak İçin Yapılması Gerekenler

Sporsuz Diyet Kalıcı Sonuç Vermez

Hiçbir diyet bir insana kesin sonuç sağlamaz. Bunu sağlayan bireyin kendi iradesidir. Fakat bu kalıcılığın en büyük destekçisi de spordur. Çünkü günlük kalori ihtiyacının altında bir beslenme sağlansa da, ekstra bir gayret olmadan ulaşılabilecek sınır vardır. Bu sınırdan sonra vücut kendini korumaya alır ve kilo verme bir süreliğine durur. İşte burada en büyük dostumuz spordur. İstikrarlı ve doğru bir biçimde spor yapıyorsak, hedefimize adım adım yaklaşıyoruz demektir.

Doğru Diyet ve Doğru Spor Seçimi

Her bir insan birbirinden farklı bünyeye sahiptir. Bu bünyelerin günlük ihtiyaç duyduğu enerji de yine birbirinden farklıdır. Örneğin aldığı tavsiye üzerine protein bazlı bir diyet yapan bir insanın, ürik asit problemi varsa bu karaciğerlerine yansıyacaktır. Bu bağlamda kişinin yapmış olduğu diyet kendisine geri dönüşü olmayan zararlar verecektir. İşte tam olarak bu sebeple en doğru hareket bir diyet programı için bu işin uzmanına, yani diyetisyene başvurmak gerekiyor.

Ne kadar diyetisyene giderseniz gidin, duyacağınız söz elinize verilen diyet programına ek olarak bir spor yapmak zorunda olduğunuzdur. Burada da yine tahlil sonuçlarınıza göre (özellikle kalp) bir spor seçimi yapmanız lazım. Hayatınıza hareket katacak olan bu seçim isabetli olmalıdır. Kalp ve eklem sıkıntılarınız yok ise kardiyo sizin için doğru bir seçim olabilir. Yine yüzme de sizin için çok faydalı olabilecek seçimdir. En doğrusu yine diyetisyeninize danışmanız.

Düzenli Bir Uyku En Büyük Yardımcınız

Birey diyete başladıktan sonra alışık olduğu yeme düzeni değişeceğinden dolayı bir takım zorluklarla karşılaşabilir. Bunların en kaçınılmaz olanı halsizlik durumudur. Bu geçici bir durum olmakla birlikte, iradenin en çok kırıldığı anlardan birisidir. Bu halsizlik durumuyla başa çıkmayı spor yaparak da atlatabiliriz. Çünkü spor vücudun dinç kalmasını sağlar ve kan akışını hızlandırır.

Diyet sürecinin her kademesinde düzenli bir uyku halsizliğin, açlığın, yorgunluğun önüne geçer. Hatta insan uykusunda dahi kalori yakmaya devam etmektedir. Uykusuz kalmış bir vücutta bütün sistem etkilenir ve düzenli çalışmadan sapma gösterir. Bunun en büyük nedeni aylarca, belki de yıllarca alışık olmadığımız yeni bir sisteme geçmiş olmamızdır. Uyku hem yapmış olduğunuz diyeti ve sporu besleyecek, hem de size bir sonraki gün için enerji katmış olacaktır.

Cevap Bırakın