Su İçerek Nasıl Kilo Verilir? Günde Kaç Bardak Su İçilmeli?

Su İçerek Nasıl Kilo Verilir? Günde Kaç Bardak Su İçilmeli?

Su, insan hayatında çok büyük bir önemi sahip olup, sayısız faydası vardır. Bunun dışında suyun zayıflama konusunda da çok büyük rolü vardır. En başta metabolizmayı hızlandırıp, vücutta bulunan zararlı toksinleri atmaya yardımcı olur.

Su İçerek Nasıl Kilo Verilir? Günde Kaç Bardak Su İçilmeli?

Su İçerek Nasıl Kilo Verilir? Günde Kaç Bardak Su İçilmeli?

Yemeklerden 15 dakika önce içilen su, açlık duygusunu hafifletip, daha az yemek tüketilmesini sağlar. Aynı şekilde yemeklerden yarım saat sonra içilen su da tokluk duygusunu kontrol ettirir.

En başta su, tokluk hissi verdiği için, iştah kontrolünü sağlamaya yardımcı olur. Su içmek vereceği motivasyon hissiyle gün içinde daha enerjik ve canlı olunmasını sağlar. Bu da iş hayatında daha fazla verim demektir. Ayrıca spor yaparak kaybedilen enerjiyi geri kazandırır. Sindirime yardımcı olarak, vücutta daha fazla yağ yakılmasını sağlar. İçinde kalori olmadığı için şekerli ya da asitli içeceklere karşı olan eğilimi de azaltır.

 Günde Kaç Bardak Su İçilmeli?

Düzenli su içmek kuşkusuz çok faydalı. Fakat suyun da gün içinde alınması gereken bir ölçüsü vardır. Bu ölçü genelde kış aylarında 2 litre ile sınırlıyken yaz aylarında spor, terleme ve diğer aktivitelerden dolayı 3,5 litreye kadar çıkabilir. Su içmenin sayısız faydası varken, aşırı su içmenin de vücutta bazı organların işlevini bozma etkisi görülmektedir. Mesela; günde 6 ya da 7 defadan daha fazla idrara çıkmak böbrekleri çok çalıştıracağı için, su birikimi vücutta sodyum kaybına sebep olur. Bu da vücutta elektrolit düzensizliğine yol açıp ilerleyen zamanlarda çeşitli hastalıklara yol açabilir. Kalp yetmezliği bunların başında gelir. Bunun dışında suyu sadece susama hissi olduğunda içmemek gerekir. Terleme sırasında içilen su sadece kaybedilen miktarı karşıladığı için gün içerisinde yudum yudum belli ölçütlerle su tüketilmelidir.

 

Cevap Bırakın