Tahıllı Ekmekler Kilo Aldırıyor Mu?

Tahıllı Ekmekler Kilo Aldırıyor Mu?

       İnsan vücudu sağlığını devam ettirmek için temelde beş besin maddesine ihtiyaç duymaktadır. Bunları şu şekilde sıralamak mümkündür; su, meyve ve sebzeler, proteinler, süt ürünleri ve karbonhidratlar.     

 Karbonhidrat Sadece Ekmekte Mi Bulunur?

Karbonhidratlar sadece ekmekte bulunmaz birçok meyve ve sebzenin yanı sıra baklagillerde karbonhidrat içermektedir. Fakat bol miktarda karbonhidratlı besinler baklagiller, tahıllar, nişastalı besinlerdir. Meyve ve sebzelerde basit ve az miktarda bulunan karbonhidrat miktarı baklagiller grubunda ve tahıllarda daha yoğun olarak dağılım göstermektedir. Karbonhidratlar sadece ekmekte bulunmazken ekmekte sadece karbonhidrattan oluşmaz. Ekmeğin hangi tahıldan yapıldığına göre tahıl miktarı, su ve maya ile yapılan ekmekte karbonhidratın yanı sıra yağ, protein ve lif gibi besin ögeleri de bulunmaktadır.

 İnsan Vücudunun Bir Günde Ortalama Ne Kadar Karbonhidrata İhtiyacı Vardır?

İnsan vücudunun gün içerisinde ortalama 250gr karbonhidrata ihtiyacı vardır ve bu ihtiyacı sadece ekmekten karşılamaz. Çok sayıda besini gün içinde alan kişi bu besinler içerisinde belli oranlarda bulunan karbonhidrat gramajı olarak toplamda 250 gr. Karbonhidrat almalıdır. 250 gram karbonhidratın karşılığı ise 1.000 kaloriye tekabül etmektedir.

 Tahıllı Ekmekler Kilo Aldırıyor Mu?

İnsan vücudunun ihtiyacı olan kadar gramaja sahip ve buna karşılık gelen kalori miktarı kadar karbonhidrat tüketmesi gerekir. Tahıllı ekmekler bol miktarda lif içerdiği için zayıflama konusunda yardımcı bir karbonhidrat olmakla beraber ne kadar tüketilirse tüketilsin kilo aldırmaz diye bir çıkarım yapılamaz.

Zayıflama programı içerisinde olan bir birey kendisine verilen diyet listesi içerisinde bulunan tüm besinleri verilen ölçüde gerektiği kadar tüketmelidir. Nasıl diyet listelerinde verilen kilolara ödül olarak verilen tatlı kalorisi en az olan tatlıdan ve belli ölçüde veriliyorsa, tahıllı ekmekte diyet listesinde verilen ölçüde tüketildiği takdirde zayıflamaya yardımcıdır.

 

Cevap Bırakın