Terlemek Kilo Verdirir Mi, Terleyerek Zayıflamak Mümkün Mü?

Terlemek Kilo Verdirir Mi, Terleyerek Zayıflamak Mümkün Mü?

Ter gün içinde gözeneklerden tuz, şeker, üre ve amonyak karışımı ile vücudumuzdan çıkar. Çünkü bedenimizin ter atmaya ihtiyacı vardır ve bu emri vücudumuza beyin verir. Terlemenin önemli nedenlerden biri vücut ısımızı dengede tutmaktır. Bir diğer neden ise vücudumuzdaki zararlı toksinleri dışarıya atmak. Çoğumuz terleyince kilo kaybettiğimizi düşünürüz. Fakat terleyince kaybettiğimiz yalnızca sudur. Tekrar su içtiğimizde de bu kayıp ortadan kalkmış olur. Asıl kilo kaybı, spor yaptığımızda, koştuğumuzda terlediğimizde olur.

Terleme Kilo Verdirir Mi?

Terlemek kişiden kişiye göre ve hatta farklı durumlara göre değişiklik gösterir. Kişinin kilosuna, yaptığı aktiviteye göre terleme oranı değişse de genel olarak 0,40-0,60 kilo terlemeyle verilir. Ortam sıcaklığı, ya da yapılan egzersize göre bu oran artış gösterebilir. Saunada geçirilen yarım saatlik bir terleme süresi hemen hemen 8-9 km koşmaya bedeldir. Bu yüzden terlememizi sağlayan hareketler yapıldığında vücudumuz terle birlikte toksinler de atılacaktır. Her ne kadar artış olsa da diyetisyenler terleme yoluyla verilen kilonun yağdan değil sudan verildiğini ortaya koyarlar. Çünkü önemli olan enerji harcamamızdır. Havanın çok sıcak olduğu zamanlarda ter atsak da eğer enerji harcamıyorsak terlemenin hiçbir önemi yoktur.

Zayıflamakta Terlemenin Artısı

Bir hedef doğrultusunda spor yapan kişiler terlemeyi zayıflamakta hızlandırıcı olarak gördükleri için kendilerini terleten spor kıyafetleri giymektedirler. Sizde geçici olmayacak şekilde zayıflamak istiyorsanız terlemeyi amaç değil araç olarak değerlendirebilirsiniz.

Kalıcı Kilo Kaybı Mümkün Müdür?

Sürekli ve yoğun terlemek ile kilo kaybını kalıcı kılmak mümkündür. Sauna ya sportif aktivitelerden sonra yaşanan ter kaybında, vücudumuz attığı kiloyu hızlı bir şekilde de geri almak ister. Bu süreçte yediklerimiz, içtiklerimiz önem kazanır. Ayrıca terleme yolu ile hızlı kilo kaybına vücudumuzu alıştırmak için spor aktivitelerini devam ettirmemiz gerekmektedir ki vücudumuz kalori yakma durumuna uyum sağlasın.

Cevap Bırakın