Trabzon Hurması İle Zayıflama Yöntemi

Birçoğumuzun cennet hurması olarak da bildiği Trabzon hurması, lezzetli bir meyve olarak tüketilmesinin yanı sıra sayısız faydası olan ve ülkemizde de Adana, Hatay ve Karadeniz’de yetiştirilen bir meyve olarak yerini almaktadır. B1, B2, B3 ve C vitaminlerinin yanı sıra fosfor, kalsiyum, sodyum, potasyum, magnezyum, demir gibi element ve mineralleri de içermektedir.

Trabzon Hurması İle Zayıflama Yöntemi

Trabzon Hurması İle Zayıflama Yöntemi

Enerji ve sağlık deposu olan bu besinin 1 adedinde 57 kalori bulunmaktadır. İçerdiği yüksek lif oranıyla sindirime fayda sağlarken, içerisinde bulunan vitaminler vücudun hastalıklara karşı bağışıklık kazanmasında rol oynar. Bağırsakları çalıştırıcı etkisi metabolizmayı hızlandırır. Sindirim süresini artırırken içerisinde bulunan küçük tanecikler sayesinde tok tutmayı sağlar. Aynı zamanda kansere karşı da savaşmakta ve vücuttaki su dengesini ayarlamaya yardımcı olmaktadır.

Kilo problemi yaşayan insanlarda C vitamini eksikliği görülmekte ve hurmanın içerdiği C vitamini ile günlük ihtiyacın 0’u karşılanmaktadır. Bu sayede yeterli egzersiz ile bel çevresi yağlarının yakımı hızlanmaktadır.

Trabzon Hurması Tüketimi

-Taze ve sert haliyle yendiği takdirde ağızda bırakacağı buruşukluk hissini önleme amacıyla oda sıcaklığında biraz yumuşamasını bekleyip dilenirse bu şekilde tüketilebilir.

-İsteğe bağlı olarak kurutularak tüketilebilir. 1-2 adet kurutulmuş hurma diyet için ideal bir ölçüdür.

-Mide rahatsızlığı yaşayan kişiler dış kabuğunu soyarak iç kısmını tüketebilirler.

Protein kaynağı olan yoğurt, süt, kefir gibi gıdalar ile birlikte alındığında tokluk hissini uzatmaktadır.

Tarif;

1 kase yoğurdun içine orta boy bir Trabzon hurması, 3 yemek kaşığı yulaf ve 1 çay kaşığı tarçın ekleyerek açlık hissinizi bastırabilirsiniz.

Öneriler;

-Yalnızca Trabzon hurması tüketimi zayıflama için yeterli değildir, zayıflamada önemli bir rol oynayan ek bir besin maddesidir.

-Şeker hastaları kan şekerini dengelemek için yaş hurmayı tüketebileceği gibi, içerdiği yüksek karbonhidrat oranı sebebiyle 1 bütün Trabzon hurması ara öğün için fazla olabilmektedir.

Cevap Bırakın