Tüm Mide Ameliyatı Zayıflatır Mı?

Tüm Mide Ameliyatı Zayıflatır Mı?

Mide Küçültme Ameliyatı

Kilo vermekte zorluk çeken ve kilo veremeyen insanlar, mide ameliyatları ile kilo verme yöntemine başvururlar. Ameliyatların gerçekleşmesi için genel ağırlığın ve boyun metre cinsinden karesine bölümü ile çıkan sonucun kırkın üzerinde olması gerekmektedir. Obezite, dünyada salgın bir hastalık gibi yayılmış durumdadır. Yüksek kalorili gıdalar, düzensiz bir şekilde beslenme ve hareketsiz bir hayat insanların kilo almasını, hatta obezleşmesini sağlamıştır. Dolayısıyla mide küçültme ameliyatı, son yıllarda ciddi oranda en çok uygulanan cerrahi işlemdir. Kolay yoldan zayıflama arzusu ile bu ameliyatlara başvuran insan sayısı fazladır. Ancak her hastaya mide ameliyatı yapılmaz. Hastanın daha önce, diyetle kilo vermeye çalışmış olması, spor, vb., yöntemlere başvurmuş olması gerekir. Hastanın anesteziyi kaldırabilecek durumda olması, alkol bağımlısı olmaması ve psikiyatrik bir bozukluğu olmaması gerekmektedir.

 Mide Küçültme Ameliyatı Çeşitleri

 Gıda Alımını Kısıtlayan Ameliyatlar

Bu ameliyatlarda mide küçültülür ve hastanın doyma hissine çabuk erişmesi sağlanır. Bu ameliyatlar; Tüp Mide Ameliyatı, Mide Kelepçesi Ameliyatı, Mide Balonu Ameliyatıdır.

 Gıda Alımını ve Besin Emilimini Kısıtlayan Ameliyatlar

Gıda alımı ve besin emiliminin kısıtlandığı operasyonlardır. Bu ameliyatlarda hastalar hızlı kilo vermektedir. Bu ameliyatlarda hastanın kilosunun aşırı olması ve kilosunun sağlığını tehdit etmesi gerekmektedir. Bu ameliyatlar ise; Gastrik Bypass Ameliyatı, Duedonal Switch Ameliyatıdır.

 Mide Küçültme Ameliyatı ile Zayıflama

Mide ameliyatlarından kısa bir süre sonra insanlar, vücudundaki fazla kilolarından %60 ve %70 oranında kurtulmuş olur. Tekrar kilo alma durumu ise %20 oranındadır. Ameliyattan sonra, mide yolu daralacağından doyma hissi çabuk oluşur. İştah hissi en aza düşer. Ameliyat sonrasında % 5 oranında 5-10 kg alan hastalar da olmuştur. Ancak doktorun söylediği şeylere uyduktan sonra bu risk oldukça azdır.

Cevap Bırakın