Yoğurt Kilo Aldırıyor Mu? Yoğurdun Sağlığa Faydaları?

Yoğurt Kilo Aldırıyor Mu? Yoğurdun Sağlığa Faydaları?

Yoğurt sağlık açısından oldukça faydalı bir besindir. Yoğurt içerisinde bol miktarda protein barındırır. Yoğurt kalori bakımından düşük, besin değeri bakımından yüksek bir besindir. Kilo vermeye yardımcı olan zayıflama etkili besinlerden biridir. 100 gram yoğurtta 58 kalori vardır. Yoğurt içerisinde bulundurduğu yoğun kalsiyum sayesinde kemikleri güçlendirir. Yoğurt içerisinde vücut için faydalı olan vitamin, mineral ve aminoasitleri içerir.

Zayıflamaya Yardımcı Yoğurt Kürü

3 yemek kaşığı yoğurdun içine yarım limon suyu sıkılır ve içerisine 1 çay kaşığı pul biber eklenir. Bu malzemeler karıştırılarak 2 hafta boyunca tüketilebilir. Bu kürün zayıflamaya yardımcı olduğu bilinmektedir. Pul biberin metabolizmayı hızlandırıcı etkisi sayesinde bu kür zayıflamaya oldukça yardımcı olur.

 

Yoğurdun Sağlığa Faydaları

Yoğurdu ıspanak gibi sebzelerle tüketmek vücudun demir emilim oranını düşürür. Bu gibi yemeklerin yanında yoğurt tüketilmemelidir. Gün içerisinde önce veya sonra tüketilmelidir.

Yoğurt suyuyla birlikte tüketilmelidir. Vitamini suyundadır. Kaymağı alınmış yoğurt şeker hastaları için tavsiye edilir.

Yağsız yoğurttan yapılan ayran bağırsakları çalıştırır. Yağsız ayran sindirim sistemi için faydalı bir içecektir. Kabızlık sorununa iyi gelir.

Vücutta bulunan zararlı toksinleri atmaya yardımcı olur.

Yoğurt kemik rahatsızlıklarına iyi gelir. Tansiyonu düzenler. Yoğurdun kalsiyum değeri yüksektir. Aynı zamanda B12 ve potasyum değeri de oldukça yüksektir. Bu da vücut için gerekli bir besin olduğunu gösteren etmenlerden biridir.

Yoğurt bulaşıcı hastalıkların tedavisinde önemli bir yere sahiptir. Cildi canlandırıcı özelliği vardır. Yoğurdun uyku yapma özelliği sayesinde geceleri rahat bir uyku için tüketilebilir. Yoğurt her yaştan insanın tüketebileceği bir besindir. Ancak midesi çok hassas olan bireylere dokunabilir. On iki parmak bağırsağı ülseri olan bireylere dokunabilir. Bağırsaklarda bulunan zararlı mikropların çoğalmalarına engel olan bir besindir. Yoğurt içerisindeki B vitamini sayesinde halsizliği engeller.

Cevap Bırakın