Zayıflamada Yine Gözde: Chia Tohumu

Zayıflamada Yine Gözde: Chia Tohumu

Chia tohumu günümüzde oldukça meşhur bir hale gelmiştir. Adını sıkça duyduğumuz ama göz ardı ettiğimiz bu tohum bizi faydalarıyla mest etmektedir. Peki, sıkça duyduğumuz chia tohumunun faydaları nelerdir?

CHİA TOHUMU NEDİR?

Güney Amerika’dan dünyamıza yayılan chia, bir çeşit adaçayıdır. Adı Salvia Hispanica olsa da pek çoğumuz onu chia olarak bilmektedir. Bu bitki arazi, bahçe, saksı demeksizin sıcak ortamı bulduğu her yerde yetişmektedir. Chia tohumu ekmek için en uygun aylar şubat, mart, nisan ve mayıstır. Çünkü bu bitki ağır ağır büyüyüp yaza doğru bitkisini vermektedir. Eğer yetiştirmek gibi bir zamanınız yok ise organik ürünler satan birçok internet sitesinden ulaşabilir ve çok uygun fiyata alabilirsiniz.

CHİA TOHUMUNUN FAYDALARI NELERDİR?

Birçok insan chia tohumunu özellikle sabah veya öğle yemeğinde kullanmaktadır. Chia tohumunun bu kadar ünlü olmasında birçok neden vardır ama en önemli nedeni içinde barındırdığı triptofan isimli aminoasittin insana enerji vermesi ve tok tutmasıdır. Bu özelliğiyle zayıflama konusunda size çok yararı olacaktır. Aynı zamanda bu aminoasit uykuyu da düzene sokmaktadır. 100 gramında 17 gram protein bulunan chia tohumu, protein bakımından da olukça zengindir. Cildi genç ve parlak yapması, yaşlanma belirtilerini ise azaltması onu gönlümüzün efendisi yapmaktadır.

Liften zengin. 100 gramda 11 gram lif bulunmaktadır. Bağırsak hareketlerini düzenleyerek kabızlık veya gaz problemi olan insanlara çözüm olmaktadır. İçerdiği omega 3 ile bebeğin sağlıklı gelişimine yardımcı olduğu için hamilelerin ilk tercihleri arasındadır. Kolesterolü ve kan şekerini dengeler. Diyabet hastalığına önerilmektedir. Kas gelişimine yardımcı olmakta ve kalsiyum bakımından bir o kadar zengindir. A vitamini sayesinde diş sağlığına da faydaları unutulmamalıdır.

FAYDALARI SAYMAKLA BİTMEYEN CHİA TOHUMU NASIL TÜKETİLMELİDİR?

Chia tohumunu sıvının içinde bekleterek, öğüterek veya çiğ halde yiyerek tüketmek mümkündür. Su içine koyduğunuzda chia tohumu beklediği süre zarfında şişecek ve jel kıvamını alacaktır. Bu şekilde tüketmek size puding yiyormuş hissi verebilmektedir. Eğer beklemek istemiyorsanız yemeklerin üzerine serpiştirebilir ve çiğ de yiyebilirsiniz. Blenderda öğüterek ise tatlıların içine koyabilir, çay yapabilir, salatalarınıza katabilirsiniz. Ekmek yaparken de hamura serpmek veya çorbalarınıza da koymak bir tercihtir.

Cevap Bırakın