Zayıflamak İçin Beslenme Şekilleri

 Günümüzde en önemli konulardan biri şüphesiz ki insan sağlığıdır. Çevre ve insan faktörünün geçmişteki kadar uyum içinde olmadığını görmekteyiz. Bozulan eko denge insan doğasına önemli zararlar vermektedir. İnsanların yanlış ve sağlıksız gıda tüketimi, doğada oluşan bütün gıdaların eskisi kadar kaliteli ve doğal olmaması da başlıca unsurlardan biridir.

Zayıflamak İçin Beslenme Şekilleri

Vücudumuzu Tanımak

Zayıflamak İçin Beslenme Şekilleri

Zayıflamak İçin Beslenme Şekilleri

Öncelikli olarak yapmamız gereken şey kendimizi tanımaktır. Hayat tarzımız, yaşayış biçimimiz bunlar da bizim beslenme planımızı belirleyen başlıca unsurlarımız arasındadır. Şekil itibariyle gıda alımlarımızı bir kalıp içine oturtmamız mümkün değildir. Doğru bir teknik de olmamaktadır. Vücudumuzun neye ihtiyacı olduğunu metabolizmamız ve fiziki durumumuz ortaya koymaktadır. Kendi fiziğimizi ve sağlığımızı tanıdıktan sonra yapmamız geren şey ise buna uygun bir hayat sürdürmektir. Birçok diyet programı bulunmaktadır. Kan grubuna göre, yaşa göre, sağlığa göre, cinsiyete göre, yapılan spor yoğunluğuna göre diye alternatifler çoğaltılabilir. Bazı doktorların popüler diyetlerini de unutmamak gerek. Bunlardan başlıca Dukan diyeti, Canan Karatay diyeti, Atkins diyeti, Taş devri diyeti, Glisemik İndeks diyeti, İsveç diyeti gibi çeşitler sayabiliriz.

Diyet Çeşitleri ve İçerikleri

Dukan diyeti; Bu diyette başlıca unsur karbonhidratlardan uzak durmaktır. Tüketilmesi gereken ana besin kaynakları ise protein içeriklidir.(süt, yumurta, yoğurt, et, balık) Dukan diyetinde et ve balık sınırsız şekilde tüketilebilmektedir. Fakat bu diyetin belirli zaman dilimlerini kapsayan etapları bulunmaktadır. Bu zaman aralıklarında belirli yiyecekleri sınırsız tüketme hakkı vardır. Birinci aşama atak safhasıdır. Bu safha 2 veya 5 günlük zaman içindedir. İkinci aşama seyir aşamasıdır. Üçüncü aşama sağlamlaştırma aşamasıdır. Dördüncü aşama ise dengeleme aşamasıdır. Birinci aşamada ani bir kilo kaybı yaşayabilirsiniz. Bu çok normaldir. Vücut alışılmışın dışında bir evrededir çünkü ikinci aşama ise diyet programına alışma evresidir. Üçüncü aşama diyet dengesine alışan vücudu artık bunu bir yaşam şekli halinde getirme evresidir.

Dördüncü aşama ise hayatınızın geri kalanını bu yeme alışkanlığına çevirmenizi ve bundan sonraki hayatınızda bunu bir alışkanlık haline getireceğiniz sağlamlaştırma evresidir. Karatay diyeti; Karatay diyetinin özü aslında eski zamanlardaki yeme alışkanlığıdır.

Farklı diyetlerde olduğu gibi sık yiyerek az yeme kuralı yoktur. Bunun aksine günde iki öğün yapılması gerektiğini savunmaktadır. Bu öğünlerde karbonhidratı yasaklamaktadır. Her şeyin doğal ve organik olanını yemeyi savunmaktadır. En temel kural yapay şeker tüketimini tamamen bitirmektir. Bunun yerine doğal bal, pekmez gibi ürünler kullanmamızı önermektedir. Köy tereyağı, hakiki zeytinyağı ise vazgeçilmezleri arasındadır. Karatay diyetinde ağır spor çalışmaları yer almamaktadır. Günlük hareketimiz ve yarım saatlik yapacağımız bir yürüyüş yeterlidir.

Atkins Diyeti Amerikalı Profesör Doktorun önerdiği bu diyeti genellikle aşırı kilolu insanlar tercih etmektedir. Protein ağırlıklı beslenilen bir diyettir. Bol su tüketimine önem vermektedir. Taş Devri Diyeti; Bu diyette hep savunulduğu gibi genetiğiyle oynanmış doğal olmayan gıdalar, sağlıksız yapay gıdaların insan metabolizmasını bozduğunu ve şişmanlattı düşünülmektedir. Bunun için de çok eski çağlardaki gıda tüketimlerini ele alır. Her yiyeceğin doğal ve köy ürünü olmasına, hormonsuz ve yapay olmamasına dikkat edilmektedir. Üç beyaz olarak nitelediğimiz şeker, un, tuz bu diyette kesinlikle yer almamaktadır. Glisemik İndeks diyeti; Bu diyette ise Glisemik İndeksi yüksek olan besinler yer almamaktadır. Makarna, pilav, mısır, pancar gibi glisemik indeksi yüksek yiyecekler yer almamaktadır. Bunun yerine glisemik indeksi düşük olan yiyecekler tüketilir. İsveç Diyeti; Bu diyeti ise tamamen protein ağırlıklı gıda alımı içermektedir. Bünyeyi sarsıcı ve ağır bir diyettir. Bunun için de 6 günden az 13 günden fazla uygulanmamaktadır.

Sonuç itibariyle bütün diyetlerin ana hedefi sağlıklı ve kaliteli bir yaşamdır. Genel itibariyle ortak noktaları ise bol su tüketimidir. Yetişkin bir insan günde yaklaşık 2 lt ile 3 lt arası bir su tüketimi yapmalıdır. Karbonhidrat yerine daha protein ağırlıklı bir yeme şekli geliştirilmeli ve mutlaka hareketsiz olunmamalıdır. Her yiyeceğin doğal ve saf olanı tüketilmelidir. Yapay gıda, şeker, kızartma tarzı yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Doğal yağlar olan kuruyemiş fındık, badem, ceviz gibi yiyeceklerle ara öğünler yapılmalıdır. Şeker ihtiyacı ise meyvelerin doğal şekerinden karşılanabilir. En önemli detay ise bu belirli aralıklarla yaptığımız bir yeme programı değil bütün hayatımıza yaydığımız bir yeme alışkanlığı olmalıdır. Unutmamalıdır ki; sağlıklı gıda tüketimi sağlıklı zayıflama demektir.

Cevap Bırakın