Zayıflamak İçin Bitkilerden Destek Alınır Mı?

Zayıflamak İçin Bitkilerden Destek Alınır Mı?

Zayıflama konusunda bitkilerin etkisi büyüktür. Bazı bitkiler yağ yakıcı özellikleriyle, bazıları yüksek antioksidan içerikleriyle zayıflamaya yardımcı olur fakat bu bitkiler uzman kontrolüyle kullanılmalıdır. Aksi takdirde zehirlenmelere ve kalıcı rahatsızlıklara sebep açılabilir.

 

Bitki Çayları Zayıflamak İçin Nasıl Kullanılmalıdır?

Bitki çayı yapmak için bitkilerin çiçek kısımları kullanılmalıdır. Bu çiçek kısımları kaynamış olan su içerisinde 10 dakika bekletilerek demlenmelidir. Demlendikten sonra beklenmeden taze bir şekilde tüketilmesi gerekir ve tekrar tekrar ısıtılması sakıncalıdır. Bitki çayları yan etkilerine de bakılarak günde 1-2 bardaktan fazla içilmemelidir.

 

Bitki Çaylarının En Çok Bilinen Yan Etkileri

-Bazı bitki çaylarının toksik etkisi olabilir ve kişileri zehirleyebilir. Bazları ise böbreklerde yük oluşturur ve kullanan kişide böbrek yetmezliğine sebep olabilir.

-Sindirim sisteminde bazı sorunlara yol açarak bardak tembelliği de ortaya çıkabilir.

-Karaciğer, böbrek, kalp rahatsızlıkları olan kişilerin bitki çaylarından uzak durması önerilir.

 

Zayıflamaya Yardımcı Bitkiler Hangileridir?

Maydanoz: Maydanoz bitkisi düzenli bir şekilde tüketildiğinde hazımsızlığa iyi gelir ve şişkinliği azaltıcı etkisi vardır. İdrar söktürücü ve sindirim sistemini düzenleyici etkisiyle zayıflama konusunda yardımcı olduğu bilinmektedir.

 

Yeşilçay: Bitkisel yeşilçay toksinleri vücuttan atar ve antioksidan etkisi bulunmaktadır. Bağırsakların çalışmasını hızlandırarak zayıflama esnasında bağırsak tembelliğini engellediği bilinmektedir.

 

Mate Yaprağı: Zayıflatıcı bitkiler arasında en etkili olanlardandır. İştah kesici özelliği vardır ve tok tutucu etkiye sahiptir. Vücuttaki fazla suyun dışarıya atılmasına yardımcı olmaktadır. Mate yaprağı bu özellikleri sayesinde tok kalmaya ve daha az yemek tüketilmesine sebep olur.

 

Biberiye: Bu bitki sindirim sistemini çalıştırmaya yardımcı olur ve metabolizmayı hızlandırır. Biberiye bitkisinin doğal yağı kullanıldığında kilo verdirici etkileri daha fazla ortaya çıkmaktadır. Biberiye yağı kullanılarak bazı hareketsiz bölgelerdeki yağların parçalanması sağlanır.

Cevap Bırakın