Zayıflamak İçin Gereken En Önemli Şey

Zayıflama teoride oldukça basit fakat kimileri için uygulamada zor bir süreçtir. Bu süreçte belli başlı uymanız gereken olmazsa olmaz kurallar vardır. Bunlardan biri kalori açığıdır. Kalori açığı oluşturmazsanız hiçbir şekilde kilo verilemez. Bu açık aldığınız enerjinin yaktığınız enerjiden daha az olması olarak tanımlanabilir. Vücut belli başlı enerji kaynakları olarak önce karbonhidratlara, yağlara ve çoğunlukla son olarak proteine saldırır. Eğer karbonhidrat depolarınız boş ise yağlara saldırır ki bu kilo vermemizi sağlar. Gün içerisinde eğer günlük kalori ihtiyacınız örneğin 2700 ise 2500-2400 kalori alarak sağlıklı bir şekilde kilo vereceksinizdir. Kişi içeriğini istediği gibi yapabilir fakat yüksek kalori içerikli ve makro (protein, yağ.) besinleri açısından yetersiz besinler tüketmesi önerilmez ve hamburger, lahmacun, pizza ve benzeri şekildeki kolay hazırlanan yemekler ilerde sindirim, boşaltım hastalıklarına yol açabilir.

Zayıflamak İçin Gereken En Önemli Şey

Zayıflamak İçin Gereken En Önemli Şey

Zayıflamak İçin Gereken En Önemli Şey

Zayıflamak İçin Neler Yapmak Gerekiyor?

Fazla kalori açığı oluşturmak metabolizmanın yavaşlamasına yol açabilir. Bu durumda kilo vermeniz zorlaşır bu yüzden biraz sabırlı olmakta fayda vardır. Başlangıç olarak sabah üzerinizde çok kıyafet olmaması şartıyla kilonuzu tartmalısınız daha sonra ise belirli bir kalori açığı oluşturarak günlük beslenme programınızı günlerce çeşitle telefon uygulamalarından takip etmelisiniz. Eğer kilo vermeniz çok yavaş ise ve sabırsız iseniz kalori açığınızı maksimum 500 kadar çekmeniz önerilir aksi takdirde kas kaybı, antrenmanlarda yorgunluk, halsizlik gibi rahatsızlık ve gerilemeler görülebilir.

Spor Yapın

Güzel bir diyetle kilo vermek mümkündür fakat spor yaparak birey hem istediği forma girer hem de kilo vermesi, yağ yakması hızlanır ve aynı zamanda sağlıklı yaşam için büyük bir adım atmış olur.

Sadece kilo vermek için aşırı derecede spor yapmak gerekmiyor. Sabahları aç karnına koşu yapmak son derece yak yakmak için etkili bir yöntemdir. Ama eğer vücut geliştirici iseniz ağırlık kaldırmak da son derece kalori yaktıran etkili bir yöntemdir. Vakti olmayanlar için evde basit ve temel egzersizler de mevcuttur. Sınav, mekik, Suat, barfiks gibi temel egzersizleri yaparak da forma girmek ve güç kazanmak son derece mümkündür.

Lifli Beslenin

Lifli beslenmek sizi hem tok tutar hem de sindiriminize yardımcı olarak sağlıklı kalmanıza yardımcı olur. Yapılan son araştırmalara göre deneklere günlük 30 gram fiber alımı dışında başka diyet önerisi verilmemiş ve bu deneklerin gözle görülür biçimde kilo verdiği görülmüş. Hatta diğer deneklere kalori kısıtlaması vb. gibi kısıtlamalar getirilmesine rağmen fiber alan grubun daha çok kilo verdiği görülmüş. Fiber oranı yüksek besinler sizi sadece kan şekerinizi dengede tutarak çabuk doymanızı ve tok kalmanızı sağlamaz aynı zamanda vücudunuza giren besinlerin kalorilerinin bir kısmını almasını önler. Bu yüzden lif temelli yiyecekleri (sebze vb.) diyetinizde bulunmanız çok önemlidir.

Metabolizmanızı Hızlandırın

Kilo verirken metabolizmanız yavaşlayabilir ve böylece kilo vermeniz de aynı zamanda yavaşlar. Metabolizmanın hızlanmasını tetikleyen şeylerden biri protein içeriği yüksek besinler tüketmektir bu sizin metabolizma hızınızı -30 arasında hızlandırır. Bunun nedeni ise proteini sindirmek için aktif olan sindirim sistemidir.

Diğer bir yöntem ise çoğunuzun bildiği acı biber yemektir. Acı biberlerin içindeki madde yapılan 20 araştırmaya göre günlük yaklaşık 50 kalori yaktırır. Bazılarınız inanmayacak olsa da sandığınızın aksine acı biberin iştah kapatıcı özelliği de vardır. Her yemekten önce acı biber yemek özellikle karbonhidrattan alınan enerjinin bir kısmının yakılmasına yol açar.

Kafeinli kahve içmek ise diğer metabolizma hızlandırma yöntemlerimizden biridir. Birbirinden farkı yapılan 6 araştırmaya göre günlük 270mg civarında kafein (yaklaşık 3 fincan kahve) sizin günlük 100 kalori fazladan yakmanıza yardımcı oluyor. Dahası kahve tüketmek sporda hem performansınızı arttırıyor hem de yağ ve enerji yakışına katkıda bulunuyor.

Bolca Su İçin!

Çoğu araştırma düzenli su içmenin kilo vermeye yardımcı olabildiğini gösteriyor. Su hem kalorisizdir hem de yemekten önce alındığında mideyi doldurduğu için iştahınızı bastırabilir. Kilo vermede su önemli bir yapı taşıdır. Su içmek size daha çok kalori yaktırır. Aşırı kilolu kadınlar üzerinde yapılan bir araştırmaya göre diyetlerinde bir değişiklik yapmadan sadece günlük ekstradan 1 litre daha su eklenmesiyle birlikte 12 aylık süreçte aşırı kilolu kadınların 2 kilogram daha fazla kilo verdiği görülmüştür. Ayrıca soğuk su içmek 30dakika boyunca metabolizmanızı arttırır. Fakat tüm zayıflama sürecinizi suya bağlamamak en iyisidir çünkü aşırı su almak zehirlenmeye yol açabilir bu yüzden son derece dikkatli olmanız önerilir. Düzenli su içmek aynı zamanda hücrelerinizin yenilenmesini de tetikler. Yani bir taşta iki kuş vurmuş olursunuz.

Cevap Bırakın