Zayıflamanın Kişiye Getirdiği Huzur

Fiziksel görünüş bir ortama girildiğinde dikkatleri üzerine toplayan unsurdur. Ötekileştirilmek ise kişilerin korkulu rüyalarından bir tanesidir. Zayıf veya kilolu kişi yakıştırmalarından en istenmeyeni kilolu yakıştırmasıdır. Çoğu kişi bu yakıştırmaya layık görülmemek adına en sevdiği yiyeceklerle arasına büyük mesafeler koymaktadır. Hayata karşı duyduğu huzur böylece yara almaktadır.

Zayıflamanın Kişiye Getirdiği Huzur

Zayıflamanın Kişiye Getirdiği Huzur

Zayıflamanın Kişiye Getirdiği Huzur

Toplum Baskısı, Mutluluk, Sağlık

Uygun kiloya sahip olmamak sağlık sorunları ile beraber; mutsuzluk ve toplum baskısını da beraberinde getirir. Toplum da yaygınlaşmış unsurlardan bir tanesidir kilolu şakaları, takılmaları. Rahatsız edici bir hal almış olsa da yoğunluğunu azaltıcı bir hal söz konusu değildir. Toplum nasıl karşılarsa karşılasın kabul edilebilir etkisi vardır muhakkak, lakin ilk olarak kişinin kendisini huzurlu hissetmesi için uygun kiloya ulaşması önemlidir. Yaşamın devam etmesini kolaylaştırmak adına huzur önemli bir kriterdir. Huzurun mutlulukla beraber olduğu ise reddedilemez bir gerçektir. Mutlu olmak içinse kişinin kendisini sevmesi, fiziksel görünüşü ile barışık olması gerekir. Kendisi ile barışık olmayan bireyler huzurdan yoksun kalırlar. Bu ise depresyonu beraberinde getirir.

Yaşam kalitemizi arttırmak, iş performansımızda başarılı olmamız için kendimizle barışık olmamız çok önemlidir. Sevdiğimiz yemeklerden uzak durmak zorunda kalmadan yaşamak elbette huzur kaynaklarımızdan birisi olacaktır. Girilen bir ortamda istenmediği bir şekilde dikkat çekmenin de huzur kaçırdığı gerçeği ile birlikte. Uygun kiloda yaşamı sürmek gerektiği gerçeği yadsınmazdır. Sağlık açısından da büyük öneme sahip olan bu durum. Birçok doktor tarafından durmaksızın uyarı konusudur. Mutluluk elbette kendimizle barışık olmamızla orantılıdır lakin sağlıksız bu durumun mümkün olmadığı da büyük gerçeklerdendir.

Kilo; nefes darlığı, şeker hastalığı, hipertansiyon, felç, akciğerde yağlanma, idrar kaçırma, astım, varis gibi hastalıkları ve bunların yanında girdiği ameliyatları zor geçirme durumları ile karşılaşmaya sebep olabilir. Bütün bu riskler ile yaşamak zorunda olmak huzur eksikliğini ve stresi beraberinde getirecektir. Stres aslında bütün hastalıkların en üst düzey tetikçisidir. Hiç bir hastalığa sahip olunmasa da stresle yaşandığından hastalık risk grubuna çoktan dâhil olunmuş demektir. Huzur, mutluluk, kendine güvenme duyguları depresyonla baş etme ve stresi yok etmek için en etkili unsurlardır.

İstenilen kıyafeti giyememek de mutsuzluğa sebeptir. Daha önceden kolaylıkla giyilen kıyafetleri artık kullanamaz hale gelmek kişiyi huzursuz eden etkenlerdendir. Kendimize olan sevgimizi azaltan önemli sebeplerden olan bu durum ”uygun kiloya sahip olmalıyım, zayıflamam lazım” düşüncesini güdüleyen en etkili durumdur. Bu düşünce kilo sorunu yaşayan kişilerin hepsine aşılanan bir düşüncedir lakin ciddiye alınan ve hayata geçirilen düşünceler huzur sağlayan düşüncelerdir.

Zayıfladıktan sonra

Tüm bu olumsuzluklar karşısında kendisini zayıflamaya yönlendiren birey özlediği huzura kavuşmak adına büyük bir adım atmış olur. Zayıfladıktan sonra uzak kaldığı yiyeceklere biraz daha yakınlaşır. Girdiği ortam da istemediği şekilde dikkat çekmediği için mutlu olur ve kendine olan güveni artar. Bu durum iş performansına ve sosyal hayatına olumlu bir şekilde yansır. Girişken olma durumunu arttırır. Bu ise toplumda saygı duyulan bir durumdur.

Sağlık sorunlarını yok etmek ise aslında en büyük huzur kaynağıdır. Hastalık riski ile yaşamak stres altında yaşamaktır. Yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bu durum ortadan kalktığı takdirde, stresin beraberinde getirdiği; panik atak, depresyon, içe kapanıklık durumları da ortadan kalkmış olur. Bu gibi durumlar ortadan kalkınca ise yerlerini huzura bırakır. Huzurun olduğu bir durumda hastalık ve sağlık sorunlarını rafa kaldırmak için önemli bir neden var demektir.

İstenilen kıyafeti giyebilme özgürlüğü ise yaşam kalitesini arttırır. Kendine güveni aşılar. İyi hissetmeye yardımcı olur. Kendini iyi hisseden kişi bu hissini yaşamının bütün alanlarına yansıtır. Aile, sosyal hayat, iş ortamı gibi girilen bütün ortamlarda kendisini iyi hisseden kişiler ortamın enerjisini arttırma da öncü olan kişilerdir.

Dolayısıyla verilen bütün kilolar yani zayıflama yanında huzur getirir. Huzur kaliteli yaşam için en önemli unsurdur. Kaliteli yaşam geleceğe olan inancın artmasına sebep olacağından alınan kararlara, koyulan hedeflere daha güvenli adımlar atılmış olur. Sağlık sorunu olmadan yaşamak veya her an herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaşabilirim stresi olmadan yaşamak, istenilen yemeği yiyebilme özgürlüğü ile istenilen kıyafeti giyebilme özgürlüğü de kişi de mutluluk kaynağıdır. Tüm bunlar ışığında görülüyor ki zayıflama doyumsuz huzur için büyük bir adımdır.

Cevap Bırakın