Zayıflarken Bir Yandan Spor Yapmak

Yapılan diyet ve sporun amacı kilo vermek ise bu o kadar kolay olmayacaktır. Çünkü alınan fazla kiloların kaynağı şimdi edinmiş olduğunuz masum alışkanlıklardır. Zayıflama ve forma girme tek başına bir olgu değildir. Bu amaç ile yola çıktığınızda sevdiğiniz çoğu alışkanlıklarınızı hayatınızdan atmayı kabullenmiş olmanız gerekmektedir bu yüzden günlük yaşantınızı ona göre düzene sokmanız zorunludur.

Zayıflarken Bir Yandan Spor Yapmak

Zayıflarken Bir Yandan Spor Yapmak

Zayıflarken Bir Yandan Spor Yapmak

Vücut bir makine gibidir neleri tükettiğiniz ve nasıl bir yaşam tarzınız olduğunu vücudunuz dışa yansıtır. Kısaca ne yerseniz nasıl yaşarsanız öyle görünürsünüz. Vücudun günlük olarak alması gereken protein, karbonhidrat gibi temel besinlere ihtiyacı vardır. Eğer bunları vücudunuza vermediğiniz takdirde başarısızlıkla sonuçlanacak bir adım daha atmış olursunuz. Bu yüzden diyet miktar olarak az yemek değildir. Kiloların sebebi sizin fazla yemek yemeniz de değildir günlük olarak almamız gereken besinlerin fazlasını tüketmemiz ve yan ürünlere ağırlık vermeniz sonucunda fazla kilolara sahip oluruz.

Spor yapmak vücudun besine olan ihtiyacını arttıracaktır. Bir yandan da kaslarınızı güçlendirdiğiniz için yapılan diyetin sonucunda ki vücuttan atılan yağların yerini gerilen ve güçlenen kaslar gelecektir bu da sarkma ve yırtık gibi göze kötü görünen olumsuzluklardan kurtaracaktır. Bu yüzden diyetin yanında spor yapmak çok önemlidir.

Kilo Vermeye Çalışırken Hayatınızı Mahvetmeyin

Kilo vermeye çalışırken çoğu insan sağlığından olmuştur. Böyle bir olumsuzluklarla karşılaşmamak için düzenli bir diyet programına ve temel besin değerlerinin(protein, yağ, karbonhidrat ve vitaminler) içinde bulunduğun bir diyet programına ihtiyacınız vardır. Bu programlar hazır bir şekilde bulunamaz. Çünkü diyet ve spor programları tamamı kişisel olmak zorundadır. Bunun sebebi her insanın anatomik yapısı farklıdır. Bu faktörler dışında temel olarak ön kabulü olan alışkanlıklar edinilmelidir. Günde minimum 2 litre su tüketilmeli ve kendinize uygun uyku saatini bulmalısınız ve bunlar düzene sokulmalıdır. Bu saydıklarım ilk aşamada sizi zorlayabilir lakin hem beden sağlığınız hem de ruhsal sağlığınız açısından önemli noktalardır. Bu zorlu süreci aşmak için harekete geç ve yap.

Spor Ve Beslenme Alışkanlıkları Nasıl Olmalı?

Spor yapıyor ama bunun yanında beslenme alışkanlıklarınıza dikkat etmiyorsanız kilo veremezsiniz. Eğer diyet yapıyor ama bunun yanında spor yapmıyorsanız verdiğiniz kilolar sizi hayal ettiğiniz vücuda kavuşturamaz. Bu yüzden unutulmamalıdır ki diyet vücudunuzu inceltir, spor şekil kazandırır. İkisi birbirinden ayrı düşünülemez.

İlk olarak düzenli spor yaparken, vücudun günlük olarak ihtiyacı olan temel besinleri içinde barındıran diyet programı belirlenmelidir. Artından alınması gereken besinleri öğün olarak bölünmelidir. Bilimsel araştırmalara göre öğün sayısı değişiklik gösterir, ancak en çok tercih edilen öğün sayısı günlük 5-6 olması yönünde uzlaşılmıştır.

Spor Programı Nasıl Hazırlanmalı?

Diyet dönemi, spor programı hazırlanma süreci çok dikkat edilmesi gereken bir dönemdir çünkü Türkiye’de spor salonlarına yazılıp gitmeyen milyonlarca insan var. Bu dönemde dikkat edilmesi gereken kritik nokta başlangıçta kişiyi fazla yormayacak, sporu bir alışkanlık haline getirmesine yardım edecek bir program hazırlayabilmektir. Spora başladıktan sonra zamanla kademeli olarak zorluk seviyesi arttırılmalıdır. Bu durum, kişiyi günlük hayatında aksamalara olabildiğince en aza indirecek ve yormayacaktır. Böylece sporu bir alışkanlık haline getirmesine yardım edecektir.

Spor Kademeleri Diyet Yaparken Nasıl Olmalı?

Spor yaptığınız dönemde vücudun alması gerek besinler artış gösterecektir. Bunun yanında diyet süreci içinde olduğunuz için bütün besin değerlerini tam olarak almayacak olmanız vücudunuzu normal enerjinizin altına çekecektir. Bu süreç içinde yapılan spor programı kademeli olmak zorundadır. Aksi takdirde istemediğiniz durumlarla karşılaşmanız olasıdır.

Kademeler Nelerdir?

Sporun ilk kademesi ısınma kademesidir. Bu kademede biraz sonra yapacağınız yoğun spor programına vücudunuzu hazırlama devresi olarak da adlandırılır. Bu kademe önemlidir çünkü ısınmayan kaslar yoğun bir programla karşı karşıya kaldığında sakatlanma olasılığınız daha yüksek olacaktır. Bunun yanında yapmış olduğunuz bu aşama sizi ikinci aşamaya hazırlayacaktır.

İkinci kademe ise asıl programın başlama aşamasıdır. Bu aşamaya hızlanma aşaması olarak da adlandırılır. Bu aşama sizin kalorilerinizi yaktığınız kademedir. Bu kademede ne kadar verimli çalışırsanız kilo verme yolunda sağlam adımlar atmış olacaksınız.

Üçüncü kademe ise soğuma kademesidir. İkinci kademede ısınan vücudunuzu soğutmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ağrılarınız daha fazla olacaktır. Bu da sizi bir sonraki spor gününde spor yapmamak için bir sebep olarak beyin tarafından önünüze konulacaktır. Başarma yolunda en uzak durmamız gereken şey bahanelerdir. Bahanelere sığınanlar kazanamaz.

Spor Öncesi ve Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı?

Spor öncesi beslenme, arabanızla yola çıkmadan önce aldığınız benzine benzer. Spordan en az yarım saat önce yüksek kaliteli karbonhidrat alınmalıdır. Bu sizi spora daha iyi hazırlayacaktır. Spordan önce kullanılan kaliteli karbonhidratlar daha enerjik bir spor süreci geçirmenizde hayati öneme sahiptir.

Spor sonrası beslenme en az spor öncesi beslenme kadar önemlidir. Spor esnasında yıpranan kaslarınız yenileme sürecine girerler. Yenilenme sürecinde vücudun proteine olan ihtiyacı artar böylece spor sonrasında yüksek proteinli bir öğün seçmeniz çok önemlidir aksi takdirde kaslarınızın yenilenme süreci uzun süreceğinden sporun sonuçlarını almak uzun sürecektir.

Bir Yanıt Bırakın