Zayıflarken İdrar Rengi Nasıl Olur?

Zayıflarken İdrar Rengi Nasıl Olur? Zayıflamak, bir diyet programıyla, az yemeyle ya da spor ve egzersiz yapmayla vücudun kilo kaybetmesi anlamına gelir. Bu en güzel dengeli, düzenli ve yeterli beslenmeyle sağlanır. Sağlıklı zayıflamak bu anlama gelmektedir. Zayıflarken her şeyden önce sağlıklı bir şekilde kilo vermek düşünülmelidir.

Zayıflarken İdrar Rengi Nasıl Olur?

Zayıflarken İdrar Rengi Nasıl Olur?

Zayıflarken İdrar Rengi Nasıl Olur?

 Zayıflamak Nasıl Olmalıdır?

Güvenilir diyet programlarıyla, yeterli beslenmeyle, tuz-şeker-un üçlüsünün kişinin hayatındaki yerini en aza indirgemeyle, düzenli, yeterli ve dengeli beslenmeyle sağlanabilir. Diyet programları, zayıflamak isteyen kişinin vücudundaki yağ/kas oranına, vücuduna alması gereken protein, karbonhidrat, yağ ile belirlenir. Yeterli beslenme, vücut için yeterli olan kadar tüketmek anlamına gelir. Vücut için gerekenden fazlası alındığında bu kilo olarak geri döneceği için bu aşamada sabır önemlidir. Tuz-şeker-un üçlüsünü en aza indirmek; çayda 2 şeker yerine 1şeker kullanmak, Türk kahvesini orta içmek yerine sade içmek, beyaz un tüketmek yerine tam buğday unu tüketmek, beyaz ekmek tüketmek yerine çavdar ekmeği ya da tam buğday ekmeği tüketmek gibi. Ayrıntıya inmek gerekirse, beyaz un içeren ürünler (beyaz ekmek, beyaz undan yapılmış simit ve poğaça gibi.) kendini yedikçe yedirir. Tam buğday unu içeren ürünler tam aksine kısa sürede doyma hissi verir. Beyaz ekmekten 5-6 dilim yiyebilirken, tam buğday unu ekmeği 1-2 dilimde daha fazla yeme isteğini kesecektir.

Düzenli, dengeli ve yeterli beslenme; yeme saatleri porsiyon büyüklükleri ile ilgilidir. Ara öğünlerde sadece 1 porsiyon meyve yemek yerine, yanında ceviz, badem fındık gibi kuruyemişlerle tüketildiğinde daha doyurucu etkiye sahip olacaktır.

 İdrar Rengi Neye Bağlı?

İdrar rengi en önce vücudun aldığı su miktarına bağlıdır. Az alındığında koyu, çok alındığında daha açık renkli gibi bir ters orantısı vardır. Su tüketimi vücuttaki toksinleri yani zararlı maddeleri dışa attırır.

Altın sarısı ya da koyu sarı, az su tüketildiği ve vücudun suya ihtiyacı olduğu anlamına gelir. Vücuttan toksinleri atamamıştır.

Aşırı açık renkli idrar, suyun çok tüketildiği anlamına gelir. Hamilelikte idrar rengi aşırı açık idrar olabilir.

Pembe ya da koyu kırmızı, koyu kırmızı meyve ve sebze (nar, turp, pancar, böğürtlen) yemek buna sebep olabilir.

Yeşil renk idrarın sebebi, idrar yollarında olan iltihaplar sonucu yeşil renk idrar olabilir.

Turuncu idrar, bu idrar rengi genellikle susuzluk anlamına gelir. Vücut susuz kalmıştır ve bu idrar rengine yansımıştır. Ayrıca havuç gibi turuncu ürünler de bu rengin oluşmasına sebep olabilir.

İdrarın normal rengi soluk renkte sarıdır.

İdrarın normal pH değerleri pH 4.6 ila pH 8.0 arasındadır.

 Zayıflamak ve İdrar Rengi İlişkisi

Su tüketimi vücuttaki toksinleri atar. Fazla su tüketiminde açık renkte olan idrar rengi; vücutta toksinin olmadığı ya da az olduğu anlamını taşır. Koyu renkli idrar; çok fazla tuvalete çıkılmadığı ve zararlı maddelerin atılmadığı anlamına gelir.

Zayıflarken uygulanan diyet programları, egzersizler ve spor programları hareketi arttıracağından su ihtiyacını doğuracaktır. Su ihtiyacı fazla su içmeyle birlikte vücuttaki zararlı maddeleri attıracaktır. Zayıflamanın idrar rengiyle en önemli alakası budur. Yani su tüketiminin zayıflamada etkisi büyüktür.

Zayıflama döneminde ise idrar rengi önemlidir. Zayıflama döneminde kişi vücuda aldığı suyu atması için normalden 2-3 kat fazla tuvalete çıkmalıdır.

 

Cevap Bırakın