Zayıflarken Yapılan En Genel Hatalar

Özellikle yaz ayları geldiğinde insanlara zayıflama isteği gelir. Bu kararı alan kişiler diyetisyen yardımıyla veya kendi bildikleri yöntemlerle zayıflamaya çalışırlar. En genel hata burada başlar. Kendi bildikleriyle zayıflamaya çalışan kişiler genel olarak başarılı olamazlar, çünkü bu süreçte büyük hatalar yaparlar. Ayrıca bu sürede yapılan bilinçsiz beslenme düzenleri ya da egzersizler kişinin sağlığında ciddi problemler yaratabilir.

Zayıflarken Yapılan En Genel Hatalar

Zayıflarken Yapılan En Genel Hatalar

Zayıflarken Yapılan En Genel Hatalar

Zayıflarken Yapılan En Genel Hatalar Nelerdir?

Zayıflamaya karar veren insanın öncelikle kendi metabolizmasını tanıması gerekir. Bunu mümkünse doktora gidip, testler yaptırarak öğrenmesi sağlığı için çok daha iyi olur. Hareketsiz kilo verme hayaline kendini kimse kaptırmamalıdır. Egzersiz yapmadan verilen kilolar geçicidir ve estetik durmayabilir. Ayrıca, doğru kilo veriminin yavaş ve uzun sürede olduğu unutulmamalıdır.

Uzman Yardımı Olmadan Zayıflamaya Çalışanların Yaptığı Hatalar Nelerdir?

Bu hataların başında aç kalarak zayıflamaya çalışmak geliyor. Öncelikle bilinmesi gereken aç kalındığında vücudun halsiz düştüğü ve bir sonraki öğünde açığı kapatmak için daha çok yemek ihtiyacı hissedileceğidir. Genellikle, öğün atlayarak kilo verme yönteminin etkili olduğu düşünülür, fakat bu yanlıştır. İlk başlarda hızlı kilo kaybı sanılan şey aslında vücudun su kaybıdır.

Bir diğer hata ise zayıflama ilaçlarını kullanmak. Özellikle son zamanlarda internette reklamı görülen ürünlere asla güvenilmemelidir. Diyetisyenlerin de önermediği bu yol zayıflamak için tercih edilmemelidir. Bu sağlıksız kilo verme yöntemi kilo vermeye yardımcı olsa bile iç organlara zarar verebilir. Bir diğer yandan, böyle verilen kilolar çok daha hızlı geri alınır.

Günlük su ihtiyacını karşılamadan sağlıklı kilo verilemez. Gün içinde mutlaka iki litre su tüketilmelidir. Cildimizin sağlığı, metabolizmanın düzeni için büyük bir yardımcıdır. Suyun faydaları sadece kilo verimine yardımcı olmak değildir, insan vücudu için olmazsa olmazdır. Su tüketimi alışkanlık haline getirilmelidir.

Spor yapmadan zayıflamak neredeyse imkansız. Tek başına diyet yapmak sağlıklı kilo verimi için yeterli değildir. Vücudu zorlamadan, hafif tempolu egzersiz programlarıyla desteklenen zayıflama programları çok daha başarılı ve kalıcı sonuçlar verir. ‘İki günde beş kilo’ başlıklı diyetler mucizevi gelse de, ne yazık ki onlar da yapılan hatalar arasında. İdeal kilo verimi uzun sürede olmalıdır. Unutulmaması gereken ‘hızlı verilen kilo, çabuk alınır’.

Kilo vermeye yardımcı olmalarına rağmen, bitki çaylarının sürekli tüketimi de yanlıştır. Ölçülü tüketimle daha sağlıklı sonuçlar alınabilir. Sürekli kilonuzu kontrol etmek yani, tartılmak da hatalardan biridir. Zayıflamada psikolojik etkinin önemi çok büyüktür, sürekli kilo kontrolu yapıldığında bir değişim görülmez ise diyete olan inanç düşebilir. Sağlıklı kilo veriminin uzun sürede olduğu unutulmamalıdır. Tartıldıkça oluşan moral bozukluğu programa sadık kalmamayı tetikler. İki haftada bir tartılmak, bunu belki de bir oyun haline çevirmek, bu süreçte daha yardımcı olacaktır.

Zengin bir beslenme programıyla diyet yapılmalıdır ki diyetisyene başvurulduğunda verilen diyet listeleri de oldukça zengindir. Sürekli aynı tip beslenmek yanlıştır. Zayıflamaya çalışırken vücudun ihtiyacı olan besin değerlerini almaktan kaçınılmamalıdır. Aynı tip beslenerek verilen kilolar, zayıflamaya çalışan kişiyi sağlıksız yapabilir.

Zayıflama Sürecinden Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yapılan hataların dışında bu dönemde izlenilen yol da çok önemlidir. Tavsiye edilen doktora gidip tedavi olmak ve değerlerimize baktırmaktır. Bunun sonunda vücuda uygun diyet listesi ortaya çıkarılır. Kilo vermek için girilen bu yolun sonunda sağlıktan olmamak için kesinlikle bir doktorla çalışılmalıdır. Bir diğeri ise, spor eğitmenidir. Yanlış egzersizler ile uzun süre uğraşıldığında bile sonuç alınamayabilir ya da yanlış sonuçlar alınabilir. O yüzden bir spor eğitmeniyle çalışılmalıdır, böylece vücuda en uygun egzersizlerin olduğu bir program hazırlanır.

Kilo Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Tek amacın kilo vermemek olduğu unutulmamalıdır, kilo almamak için de birçok noktaya dikkat edilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Günlük su ihtiyacının tüketilmesi ve bunun alışkanlık haline getirilmesi gerekiyor, bu yolda en büyük yardımcı sudur. Bunun dışında, sütün az yağlı tüketilmesi, uykudan önce yemekten kaçınılması ve yemek yerken de lokmaların çok çiğnenmesi gerektiği unutulmamalıdır. Bunlar kilo alımına engel olacaktır. Eğer metabolizmada sorun var ise günlük bir ya da iki bardak bitki çayı tüketimi yardımcı olacaktır. Yeşil salata tüketimi arttırılmalıdır ve spor yapmak hayatın bir parçası haline getirilmelidir. Bunlar yapıldığında sağlıklı kilo veriminin ardından kilonun korunması sağlanacaktır.

Bir Yanıt Bırakın