Zayıflayanlar Neler Yapıyor?

Zayıflayıp ideal kilonuza indikten sonra artık yeni bir strateji belirlemek gerekiyor. Zayıflayan insanlar kilolarını korumak için daha farklı yaklaşımlarda bulunmayı tercih ediyor. Bu sayede on yıllarca kilolarını korumaları mümkün oluyor. Neyi yiyip neyi yememenin ötesinde zayıflayan insanlar hayat felsefelerini yeniden biçimlendirecek değişimler geçiriyor.

Zayıflayanlar Neler Yapıyor?

1-Her şeyi önce kendileri için yapıyorlar. Bir şeyi sürdürebilmek için sizi asla terk etmeyecek içsel değerlere sahip olmanız gerekir.Sizin için hayatta gerçekte neyin önemli olduğunu ve kilonuzu korumanın bununla nasıl bağlantılı olduğunu düşünün. Örneğin sağlıklı bir biçimde yaşlanırken torunlarınızın büyümelerine şahit olmak gibi.

2-Daha fazla egzersiz yapıyorlar. Sadece diyet yaparak kilo vermek mümkün. Diyet sonucunda gelinen kiloyu korumak için fazlası daha çok fiziksel aktivitede bulunmak ise zorunluluktur. 10.000 deneğin içinde yer aldığı deneklerin ortalama 30 kilo verdiği bir araştırmada denekler 5,5 yıl boyunca egzersiz yaptıklarında kilolarını koruduğu görülmüş. Günde 1 saat yürümek sizin için iyi bir tercih olabilir.

3-Midelerini kontrol altında tutuyorlar. Çoğu kişi stres altında yemeğe yönleniyor. Zayıflayanlar ise bunu önlemek için duygularını kontrol altında tutmaya gayret ediyor.

Bunu sağlayacak biçimde kendinize meşgaleler edinin. Örneğin bahçe işleriyle uğraşabilir, yürüyüşe çıkabilir, resim çizme veya müzik aleti çalma gibi hobiler edinebilir, sakinleşmek için meditasyon yapabilir veya arkadaşlarınızla daha sık görüşebilirsiniz.

4-Tek başına takılmıyorlar. Yalnız bir kurt iseniz sürüye katılmanın vakti geldi. Duygusal ya da mantıklı hangi karakterde olursanız olun herkesin desteğe ihtiyacı vardır. Bunun için hedef kilonuza ulaştığınızda aileniz, arkadaşlarınız veya iş arkadaşlarınızla bir takım oluşturabilirsiniz.

5-Daha az izliyorlar. Tablet, telefon, bilgisayar, televizyon gibi ekranda geçirdiğiniz zamanın çoğu boşa harcanan sürelerdir. Bir çoğunuz ekranın başındayken gereksiz miktarda aşırı yemek de yiyebiliyor. Kendinize bir iyilik yapın ve ekranlardan biraz uzaklaşarak daha fazla sokağa çıkın.

Yapılan bir araştırma haftada ortalama 28 saat televizyon izleyen deneklerin bunu 10 saat ve daha azına düşürdüklerinde bir yıl sonunda en az 15 kilogram verdiklerini gösteriyor.

6-Zayıflayanlar daha fazla basküle çıkıyor. Düzenli olarak tartılmak etkili bir strateji olabilir. Yalnızca tartılmak değil amaç. Kilonuz istediğiniz düzeyi aşarsa ne yapılması gerektiğine dair bir plan yapabilecek kendinizi kontrol altında tutabileceksiniz. Kilolar tırmanmaya başladıysa porsiyonları küçültmeniz, tatlıları azaltmanız gerekecek.

7-Kahvaltılarını yapıyorlar. Kahvaltı sihirli bir öğün değildir. Kilo kaybı yedikleriniz ve gün boyunca aldığınız toplam kaloriyle alakalıdır. Sabahleyin içinde meyve parçacıkları bulunan yulaf ezmesi veya diye yoğurt gibi sağlıklı, uygun besinlerle yapacağınız kahvaltı ise gün içinde yeterli besleyicileri almanızı garanti altına alacak, kan şekerinde dalgalanmaların önüne geçip gün içinde sizi sağlıksız atıştırma riskine karşı koruyacaktır.

8-Daha fazla lifli gıda tüketiyorlar. Lif bakımından zengin gıdalar tüketin. Sebze, meyve, tahıl, fasulye, kuruyemiş ve baklagiller gibi bitkisel kaynaklarda bol miktarda lif bulunur. Lifli gıdalar size doygunluk verir ve daha az yemenize yardımcı olur.

Bol miktarda lifli gıda tüketen ve düzenli fiziksel aktivitelerde bulunan ve kilolarını takip edenler uzun müddet boyunca ideal kilolarını korumakta başarılı oluyor.

9-Yoldan biraz saptıklarında geri dönebiliyorlar. Tatiller, stresli yaşam koşulları, iş güç olur derken plana göre yemek, kiloyu sabit tutmak zorlu hale gelebiliyor. Bu normal bir durumdur. Bazı durumlarda rotadan sapıp kilo aldığınızda bundan dersler çıkarıp ideal kilonuza geri dönmek de bir başarıdır.

Cevap Bırakın